Գերմանացիներն ավելի շատ են սկսել վախենալ ներգաղթյալներից
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մեզիերն առաջին անգամ հրապարակային քննադատության է ենթարկել ԳԴՀ–ն «ողողած» ներգաղթյալներին։ Նախարարի խոսքերով՝ նրանց պահվածքը զգալիորեն վատթարացել է վերջին ամիսներին. եթե նախկինում նրանք գոհ էին իրենց տրամադրած ապաստանի համար, ապա այժմ իրենց այնպես են պահում, ասես ամեն ինչ կարելի է։
«Դեռ ամառվա սկզբին փախստականները շնորհակալ էին այն բանի համար, որ այստեղ են գտնվում։ Իսկ հիմա նրանցից շատերը մտածում են, որ կարող են գնալ՝ ուր ուզեն։ Նրանք լքում են վարչական հիմնարկությունները, տաքսի պատվիրում և, ի զարմանս ինձ, գումարներ ունեն Գերմանիայով հարյուրավոր կիլոմետրեր գնալու համար»,–նախարարի խոսքերն է մեջբերում «ՏԱՍՍ»–ը։
ՆԳՆ ղեկավարը նաև նշել է, որ փախստականները բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում և կռիվներ սարքում, երբ իրենց դուր չեն գալիս ճամբարային պայմանները։
Շարքային գերմանացիները սկսել են ավելի վատ վերաբերվել եկվորներին։ «ARD» հեռուստառադիոընկերության կազմակերպած հարցման արդյունքներով՝ Գերմանիայի քաղաքացիների 51 տոկոսը վախենում է ներգաղթյալների հոսքերից։
Գերմանացի պաշտոնյաների ելույթները նույնպես նպաստում են քաղաքացիների շրջանում առկա անհանգստության մեծացմանը։ Մասնավորապես, Գերմանիայի փոխկանցլեր Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել է, որ երկիրը շատ արագ սպառում է ներգաղթյալներին տեղավորելու համար նախատեսված միջոցները։
Ներգաղթային քաղաքականությունը, որը վարում է կանցլեր Անգելա Մերկելը, սկսում է ազդել նրա վարկանիշի վրա։ Ըստ «The Local»–ի՝ վերջին ամսում նրա հեղինակությունն 9 կետով ընկել է՝ հասնելով 54 տոկոսի։ Միևնույն ժամանակ, մեծանում է այն քաղաքական գործիչների թիվը, որոնք քննադատում են կանցլերի մոտեցումը փախստականների հարցին։ Այդպես 11 կետով բարձրացել է բավարացի վարչապետ Հորսթ Զեեհոֆերի վարկանիշը։

Немцы начинают всё больше бояться мигрантов
Немецкий министр внутренних дел Томас де Мезьер впервые публично выступил с критикой в адрес наводнивших ФРГ беженцев. По словам министра, поведение мигрантов значительно ухудшилось в последние месяцы: если раньше они были благодарны за предоставленное убежище, то теперь ведут себя так, будто им все можно.
«Еще перед началом лета беженцы были благодарны за то, что они находятся тут. Теперь же многие беженцы думают, что они сами могут ехать куда захотят. Они покидают административные учреждения, заказывают такси и, к моему удивлению, располагают деньгами, чтобы проехать сотни километров по Германии», – приводит ТАСС слова министра.
Глава МВД отметил также, что беженцы устраивают акции протеста и драки из-за того, что им не нравятся условия в лагерях.
Рядовые немцы тоже начинают хуже относиться к приезжим. Опрос, проведенный по заказу телерадиокомпании ARD, показал, что 51 процент граждан Германии боятся наплыва мигрантов. В ходе аналогичного опроса, проведенного всего три недели назад, о страхе перед приезжими заявляли 38 процентов респондентов.
Высказывания немецких политиков также способствуют нарастанию беспокойства среди граждан. В частности, вице-канцлер Германии Зигмар Габриэль заявил, что государство слишком быстро исчерпывает возможности по размещению мигрантов.
Миграционная политика, которую проводит канцлер Ангела Меркель, сказывается на ее рейтинге. За последний месяц рейтинг популярности Меркель упал на 9 пунктов – до 54 процентов, сообщает «The Local». В то же время растет популярность политиков, критикующих подход канцлера к вопросу беженцев. Так, рейтинг баварского премьера Хорста Зеехофера поднялся на 11 пунктов.