Ստեռլիգովը պատրաստ է օգնել Լուժկովին՝ ինչպես գյուղացին գյուղացուն
Ձեռնարկատեր Գերման Ստեռլիգովը պատրաստակամություն է հայտնել օգնել ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայի նախկին քաղաքապետ Յուրի Լուժկովին, ով եվրոպական պանիրների «նմանակների» արտադրության համար անհրաժեշտ քանակի կովերի և այծերի պակաս ունի: Այդ մասին Ստեռլիգովը հայտարարել է «Говорит Москва» ռադիոկայանի եթերում:
«Ես պատրաստ եմ նրան տրամադրել իր կողմից նշված անասունների անհրաժեշտ գլխաքանակը: Նա արդեն կարող է մեքենաներ ուղարկել: Ես հիշում եմ, թե որքան էր նա աջակցել մեզ Իվան Գրոզնիի գրադարանը հայտնաբերելու գործում: Եվ թող սա լինի իմ ամենափոքր պատասխանը Ռուսաստանի պատմական խնդիրների, Ռուսաստանի պատմության նկատմամբ հետաքրքրությունն արթնացնելու նրա ուշադրությանը: Եվ թող այս այծերը հիշեցնեն նրան այն բարի գործի մասին, որը նա արել է պատմական իմաստով: Գյուղացին պետք է օգնի գյուղացուն, և այդ համագործակցությունն առաջին հերթին պայմանավորված է անասունների գլխաքանակով փոխանակումով: Ընդհանրապես, գյուղացիները միշտ օգնում են իրար», - ասել է Ստեռլիգովը՝ հավելելով, սակայն, որ Լուժկովն անձամբ չի դիմել իրեն:
«Այդ մասին ես իմացա ձեզանից: Եթե ես ավելի շուտ իմանայի այդ խնդիրների մասին, ինքս կառաջարկեի նրան եղջերավոր անասունների մի քանի տասնյակ: Սրտանց ուրախ կլինեմ օգնել նրան: Եվ իմ որդիները նույնպես դա մեծ պատիվ կհամարեն», - հայտարարել է ձեռնարկատերը:
Բացի այդ, Ստեռլիգովը խորհուրդ է տվել Լուժկովին թույլ չտալ անասնաբույժներին սրսկել կենդանիներին այն բոլոր քիմիկատներով, որոնք ստեղծել են գիտնականները:

Стерлигов готов помочь Лужкову, как «крестьянин крестьянину»
Предприниматель Герман Стерлигов с радостью поможет бывшему мэру Юрию Лужкову, которому не хватает коз и коров в производстве аналогов европейских сыров. Об этом Стерлигов заявил в эфире радиостанции «Говорит Москва».
«И всё недостающее поголовье скотины, которое он обозначил, я готов ему выделить, он может уже присылать машины. Я помню, как он поддержал нас в поисках библиотеки Ивана Грозного, и пусть это будет мой малый ответ на его внимание к историческим проблемам России, к пробуждению интереса к истории России, и пусть эти козы будут ему напоминанием о том добром деле, которое он делал в этом историческом плане. Крестьянин крестьянину должен помогать, это сотрудничество между крестьянами обусловлено прежде всего обменом поголовья скотины. Крестьяне вообще всегда помогают друг другу», – заявил Стерлигов.
Однако, по словам Стерлигова, сам Лужков к нему за помощью не обращался.
«Я узнал об этом от вас. Если бы я раньше узнал об этой проблеме, сам бы предложил ему несколько десятков рогатого скота. От всего сердца рад буду ему помочь. И мои сыновья тоже сочтут за честь», – заверил Стерлигов.
Предприниматель также советует Лужкову не позволять ветеринарам «закалывать скотину всякими прививками, химией и этими отвратительными вещами, которые придумали ученые».