Իսրայելը Սիրիայում իր շահերն ունի, բայց ՌԴ հետ վիճել չի ուզում
Իսրայելի կառավարության ղեկավար Բենիամին Նեթանյահուն «CNN»–ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ Իսրայելը Սիրիայում իր շահերն է հետապնդում, որոնք տարբերվում են ռուսականից, սակայն ուզում է բացառել Կրեմլի հետ հնարավոր բախումները։
Այս շաբաթ երկու երկրների ռազմական խորհրդականները սկսելու են խորհրդակցել Սիրիայում կողմերի գործողությունները համաձայնեցնելու հարցով, որտեղ ՌԴ ռազմա–տիեզերական ուժերն օդային գործողություն են իրականացնում «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ։ Իսրայելը գործողությունների ազատություն է ուզում ազգային անվտանգության սպառնալիքը չեզոքացելու նպատակով։
Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ ԳԱ նիստին Նեթանյահուն նշել էր, որ «իր երկիրը չէր ցանկանա վերադառնալ այն ժամանակները, երբ ՌԴ–ն և Իսրայելը հակամարտության մեջ էին»։ Լրագրողի հարցին՝ կայունացնո՞ւմ է արդյոք ստեղծված իրավիճակը ՌԴ ներկայությունը Սիրիայում, թե հակառակը, Նեթանյահուն պատասխանել էր՝ ժամանակը ցույց կտա։
«Սիրիայում մենք տարբեր շահեր ենք հետապնդում։ Մեր նպատակը մեր երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ապահովումն է։ Ռուսաստանն ա՛յլ շահեր է հետապնդում, սակայն դրանք չպետք է բախվեն»,–Նեթանյահուի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ նովոստի»–ն։

Нетаньяху: «Израиль преследует в Сирии свои цели, но ссориться с Россией не хочет»
Глава правительства Израиля Биньямин Нетаньяху в интервью телеканалу CNN заявил, что Израиль преследует свои цели в Сирии, отличные от российских, однако заинтересован в том, чтобы исключить конфликты с Кремлем.
На следующей неделе военные советники двух стран начинают консультации о координации действий в Сирии, где ВКС России проводят воздушную операцию против террористов ИГ. Израиль хочет сохранить за собой свободу действий для нейтрализации угроз нацбезопасности, сообщает РИА «Новости».
Во время своего визита в Нью-Йорк на сессию Генассамблеи ООН Нетаньяху отметил, что его страна «не хотела бы возвращаться в те времена, когда между Россией и Израилем существовало противостояние». На вопрос журналистов, стабилизирует ли обстановку военное присутствие России в Сирии или же все будет наоборот, премьер уклончиво ответил, что «время покажет».
«В Сирии у нас разные цели. В Сирии наши цели я определил. Они состоят в том, чтобы защитить безопасность моего народа и моей страны. Россия преследует другие цели, но они не должны приходить в столкновение», – подчеркнул Биньямин Нетаньяху.