Մեծ Բրիտանիան կընդարձակի ՆԱՏՕ–ի զորքերը Մերձբալթիկայում
Մեծ Բրիտանիան մտադիր է միանալ Գերմանիային ու ԱՄՆ–ին և Մերձբալթիկայում երկարաժամկետ հիմքով ընդարձակել ՆԱՏՕ–ի զինված ուժերը՝ ռուսական ագրեսիային դիմակայելու և դաշինքի արևելյան սահմաններն ամրապնդելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է «Financial Times»–ը։
«Մենք արդեն Թագավորական ՌՕՈւ–ի ինքնաթիռներն ենք տեղակայում Մերձբալթիկայում և վճռորոշ պատրաստության բերում ուկրաինական զինված ուժերը։ Այսուհետև ռոտացիոն հիմքով կանոնավոր զորքեր կունենանք Բալթիայում և Լեհաստանում»,–ասվում է տեքստում, որը մտադիր է Բրյուսելում կայանալիք ՆԱՏՕ–ի անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների գագաթաժողովում կարդալ Մեծ Բրիտանիայի ՊՆ ղեկավար Մայքլ Ֆելլոնը։
Նրա խոսքերով՝ զորքերի ընդարձակման համար հստակ ժամկետներ սահմանված չեն. դա տեղի է ունենալու ռոտացիոն հիմքով, որը հնարավորություն կտա երկրներին խուսափել ՌԴ հետ «սառը պատերազմից» հետո կնքված պայմանագիրը խախտելու մեղադրանքներից։
Կրկնակի ծավալով կտարվի նաև ուկրաինական զորքերի պատրաստությունը, որի շրջանակներում ներկայումս 75 բրիտանացի մարզիչ ուսուցանում է ուկրաինացի 1600 զինվորականի։

Великобритания примет участие в развертывании войск НАТО в Прибалтике
Великобритания планирует присоединиться к Германии и США в развертывании на долгосрочной основе вооруженных сил НАТО в Прибалтике «с целью сдерживания российской агрессии и укрепления восточных границ альянса», пишет «Financial Times».
«Мы уже размещаем самолеты Королевских ВВС в Прибалтике и обеспечиваем решающую подготовку украинских вооруженных сил. Теперь у нас будет регулярное присутствие войск на ротационной основе в Балтии и Польше», – говорится в речи, которую планирует произнести на саммите министров обороны стран- участниц НАТО в Брюсселе министр обороны Великобритании Майкл Фэллон.
По его словам, четких временных рамок у развертывания войск нет, оно будет происходить на ротационной основе, что позволит странам избежать обвинений в нарушении соглашения, подписанного с Россией после окончания «холодной войны».
Будет также удвоен объем программы обучения украинских военных, в рамках которой в данный момент 75 тренеров из Великобритании обучают 1600 украинских военных.