Սպիտակ տունը ՄԱԿ բանաձևի խախտում է համարել Իրանի՝ բալիստիկ հրթիռի փորձարկումը
ԱՄՆ–ը կարծում է, որ Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռի փորձարկումը խախտում է ՄԱԿ բանաձևը։ Այս մասին, «Reuters»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջոշ Էռնստը։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ–ը նման խախտման հիմնավոր ապացույցներ ունի։
Նշենք, որ ըստ ՄԱԿ ԱԽ 1929թ. բանաձևի՝ Իրանը չի կարող մասնակցել այնպիսի միջոցառումների, որոնք կապված են բալիստիկ հրթիռների օգտագործման հետ։
Ավելի վաղ Իրանի ՊՆ ղեկավար, գեներալ Հոսսեին Դեհգանը հայտարարել էր հեռահար գործողության շառավղով բալիստիկ նոր հրթիռի բարեհաջող փորձարկման մասին։ Նախարարի խոսքով՝ այդ հրթիռը մշակել են իրանցի փորձագետները։

В Белом доме считают нарушением резолюции ООН испытание Ираном баллистической ракеты
США считают, что испытание Ираном баллистической ракеты нарушают резолюцию ООН, передает «Gazeta.ru» заявление представителя Белого дома Джоша Эрнста.
По словам Эрнста, у США есть убедительные доказательства данного нарушения.
Резолюция 1929 Совета Безопасности ООН предусматривает, что Иран не может участвовать в каких-либо мероприятиях, связанных с баллистическими ракетами.
Ранее министр обороны Ирана генерал Хоссейн Дехган заявил об успешном испытании новой баллистической ракеты дальнего радиуса действия. По его словам, данная ракета была разработана и сконструирована иранскими экспертами.