Թուրք նախարար. «Մենք չենք պատրաստվում հրաժարվել ռուսական գազից»
Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալի Ռըզա Ալաբոյունը հայտարարել է, որ Անկարան և Մոսկվան համագործակցության խնդիրներ չունեն էներգետիկ ոլորտում։ Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն։
«Ռուսաստանը մեզ համար լավ մատակարար է, մենք էլ նրա համար՝ լավ գնորդ. գազի մոտ 60%–ը մենք գնում ենք նրանցից: Մենք ոչ մի դեպքում չենք պատրաստվում հրաժարվել ռուսական գազից»,–ասել է նա՝ հավելելով, որ կգտնեն առաջացած խնդիրների լուծումները։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել էր հրաժարվել ռուսական գազից Սիրիայում ՌԴ գործողությունների պատճառով։
«Թուրքիան մեծ կորուստ կլինի Ռուսաստանի համար։ Եթե պետք լինի, Թուրքիան կկարողանա գազ գնել այլ երկրներից ու այլընտրանք կգտնի»,-ասել էր Էրդողանը։

Турецкий министр: «Турция не откажется от российского газа»
Турция не намерена отказываться от российского газа, так как никаких проблем с сотрудничеством в сфере энергетики между странами нет. Об этом сообщил министр энергетики Турции Али Рыза Алабоюн, передает РИА «Новости».
«Нужно знать, что у нас с Россией нет проблем в энергетической сфере. Россия для нас хороший поставщик, а мы для нее хорошие покупатели, около 60% газа мы получаем из РФ. Мы ни в коем случае не собираемся отказываться от российского газа. Даже если есть какие-то вопросы, то мы найдем пути их решения», – заявил он.
Напомним, что ранее президент Турции Реджеп Эрдоган заявил о готовности отказаться от российского газа после нарушения российскими самолетами воздушного пространства Турции во время военных операций против сирийских боевиков.
«Потеря Турции будет серьезной потерей для России. При необходимости Турция может покупать природный газ в самых разных местах», – заявил тогда Эрдоган.