Լավրով. «Ներգաղթային ճգնաժամի պատճառը պետությունները կործանելու քաղաքականությունն է»
Եվրոպայում ներգաղթային ճգնաժամի հիմնական պատճառը Մերձավոր Արևելքում պետությունների կործանման քաղաքականությունն է։ Այս մասին, «gazeta.ru»–ի տեղեկացմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։
«Փախստականների խնդիրն, այնուամենայնիվ, այլ ծագում ունի։ Այդ տարածաշրջանում բոլոր խնդիրները՝ լինեն փախստականները թե ահաբեկչության սպառնալիքը, կապված են պետությունների փլուզման հետ», –ասել է նախարարը։
Լավրովը բերել է Լիբիայի օրինակը, որը, նրա խոսքերով, միջազգային իրավունքի հնարավոր բոլոր նորմերի խախտման հետևանքով անգթորեն ավերվեց։
«Այդ երկիրը վերածվեց սև անցքի, որտեղից տարբեր ուղղություններով, հիմնականում՝ Աֆրիկայի հյուսիսային այլ երկրներ և մայրցամաքի հարավ հորդեցին սպառազինություն և ահաբեկիչների հոսքեր»,–նշել է Լավրովը։

Причиной миграционного кризиса является политика разрушения государств – Лавров
Главной причиной миграционного кризиса в Европе стала политика разрушения государств на Ближнем Востоке. Как передает ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Проблема беженцев имеет все-таки иное происхождение, нежели сирийский кризис. Все проблемы в этом регионе, будь то беженцы, будь то угроза терроризма, – все это связано с тем, что разрушаются государства», — сказал министр.
В качестве примера Лавров привел Ливию, которая, по его словам, «в нарушение всех мыслимых норм международного права была жестоко разрушена».
«Эта страна надолго превратилась в черную дыру, откуда текли в разные стороны, в основном в другие страны севера Африки, но также и на юг континента, потоки оружия и террористов», – сказал он.