Բուլղարիայի վարչապետը լքել է ԵՄ գագաթաժողովը Թուրքիայի հետ սահմանային միջադեպի պատճառով
Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը լքել է ԵՄ-ի՝ Բրյուսելում ընթացող գագաթաժողովը, որտեղ քննարկվում էին ներգաղթյալների ներհոսքի զսպմանն ուղղված միջոցառումները բուլղարա-թուրքական սահմանում փախստականների ու սահմանապահների միջեւ ընդհարումների վերաբերյալ ստացված հաղորդագրություններից հետո։ Այս մասին հայտնում է «ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ»–ը:
«France 24»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդել է BBC-ն, սահմանապահները փորձել են կանգնեցնել անօրինական ներգաղթյալների բազմությանը, որոնք ցանկանում էին Թուրքիայից անցնել Բուլղարիա: Մի աֆղանցի հրազենային վերքեր է ստացել եւ մահացել հիվանդանոց տեղափոխելու ճանապարհին:
Բուլղարիայի իշխանությունները հայտնում են, որ ամբոխը բաղկացած է եղել շուրջ 50 զինված ու ագրեսիվ աֆղան փախստականներից, որոնք հրաժարվում էին կատարել սահմանապահների հրահանգները:
Սա ներգաղթյալների հետ կապված առաջին աղմկալի միջադեպն է Բուլղարիայի տարածքում, երկիր, որը շատերի համար տարանցիկ կետ է դարձել Արեւմտյան Եվրոպա տանող ճանապարհին:
Սեպտեմբերի վերջին Բուլղարիան խստացրել է օրենքները նրանց դեմ, ովքեր զբաղվում են անօրինական ներգաղթյալների տեղափոխմամբ. Թուրքիայի հետ սահմանին էլ կառուցվել է 260 կիլոմետր երկարությամբ արգելապատնեշ:

Премьер Болгарии покинул саммит ЕС из-за перестрелки на границе с Турцией
Премьер-министр Болгарии Бойко Борисов покинул саммит ЕС, который открылся в четверг в Брюсселе, из-за перестрелки на границе с Турцией. Об этом журналистам сообщил европейский источник в Евросовете, передает ТАСС.
Ранее стало известно о том, что беженец из Афганистана погиб ночью на болгаро-турецкой границе. Как сообщил главный секретарь МВД Георги Костов, болгарская полиция была вынуждена применить оружие, когда группа из 50 мигрантов пыталась пересечь границу в районе города Средец.
«Пограничный патруль из трех человек натолкнулся на группу из более 50 человек молодых людей, которые оказали сопротивление при задержании. Наряд произвел выстрелы в воздух, чтобы их остановить. Пострадавший был ранен, вероятно, в результате рикошета и скончался», – сказал Костов.
Он отметил, что инцидент произошел на расстоянии 30 км от госграницы, в трудно доступной местности, которую патрулируют пограничные наряды.