Մոլդովայի վարչապետը պահանջում է հակակոռուպցիոն կենտրոնի ղեկավարի հրաժարականը
Մոլդովայի վարչապետ Վալերի Ստրելեցը հարցումով դիմել է նախագահ Նիկոլայ Տիմոֆտիին՝ պահանջելով հեռացնել Ազգային հակակոռուպցիոն կենտրոնի ղեկավարին։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
«Վարչապետն արտոնություն ունի՝ նման նախաձեռնությամբ երկրի նախագահին դիմելու համար։ Իսկ նախագահն արդեն որոշում է՝ հաստատե՞լ նշված անձին պաշտոնաթող անելու մասին հարցումը, թե՞ ոչ»,–ասել է Ստրելեցը։
Նշվում է, որ Ստրելեցն իր դժգոհությունն է հայտնել նշված գերատեսչության աշխատանքի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ կոռուպցիայի ցուցանիշը շարունակում է աճել։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Մոլդովայի նախկին վարչապետ, Լիբերալ–դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադ Ֆիլատի ձերբակալությունից հետո երկրի խորհրդարանը չի կարող օրենքներ ընդունել իշխող կոալիցիոն մեծամասնության բացակայության պատճառով։

Премьер Молдавии потребовал отставки главы антикоррупционного центра
Премьер-министр Молдавии Валерий Стрелец направил запрос президенту страны Николаю Тимофти с требованием отправить в отставку главу Национального антикоррупционного центра, сообщает РИА «Новости».
«У премьер-министра есть прерогатива предлагать такую инициативу на рассмотрение президенту Республики Молдова. А президент уже решает, утверждать запрос об отставке упомянутого чиновника или нет», – сказал Стрелец.
Уточняется, что Стрелец выразил недовольство работой ведомства. Он заявил, что индекс коррупции продолжает расти.
Ранее сообщалось, что после ареста бывшего премьер-министра Молдавии, лидера Либерально-демократической партии Влада Филата парламент страны не может принимать законы из-за отсутствия большинства у правящей коалиции.