Իրանի ԱԳՆ–ն կոչ է արել Արևմուտքին իրապաշտություն ցուցաբերել Սիրիայի հարցում
Արևմուտքը պետք է իրապաշտական և պրագմատիկ մոտեցում ցուցաբերի Սիրիայի հակամարտության կարգավորման գործում։ Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, ասել է Իրանի ԱԳՆ փոխղեկավար Հոսեին Ամիր Աբդոլլահիանը Եվրոպայի արտաքին քաղաքական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հելգա Շմիդթի հետ հանդիպմանը։
Նշվում է, որ երկու կողմն էլ ընդգծել է Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունն ու միասնությունը պահպանելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև գիտակից որոշումների մշակումը՝ սիրիացի փախստականներին հայրենիք ուղարկելու համար։
Շմիդթը կարևորել է Սիրիայում ահաբեկիչների դեմ պայքարի շարունակությունն ու ճգնաժամից քաղաքական միջոցներով դուրս գալու ուղիների որոնմանն ուղղված ջանքերը։
Կողմերը խոսել են նաև Իրանի և ԵՄ հարաբերությունների ընդլայնման մասին։
Նշենք, որ ավելի վաղ ԵՄ–ն հրապարակել էր նորմատիվ արձանագրություններ, որոնք հնարավորություն կտան սկսել հակաիրանական պատժամիջոցների չեղարկման գործընթացը։

МИД Ирана призвало Запад проявить реализм в вопросе урегулирования в Сирии
Западу необходимо проявить реалистичный и прагматичный подход к урегулированию кризиса в Сирии, заявил замминистра иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан на встрече с заместителем генерального секретаря Европейской внешнеполитической службы по политическим вопросам Хельгой Шмид, сообщает ТАСС.
Как отмечается, обе стороны подчеркнули необходимость защищать территориальную целостность и единство Сирии, а также выработать разумные решения для возвращения сирийских беженцев на родину.
Шмид указала на необходимость продолжения борьбы с терроризмом в Сирии и усилий по поиску путей выхода из кризиса в этой стране политическими средствами.
Стороны также высказались за расширение сотрудничества между Ираном и ЕС.
Отметим, что ранее Евросоюз опубликовал нормативные акты, которые позволяют начать процесс снятия санкций с Ирана.