«Viber»-ը ռուս օգտատերերի տվյալները տեղափոխել է ՌԴ
Աշխարհի ամենահայտնի մեսենջերներից մեկի՝ «Viber»-ի ներկայացուցիչ Ելենա Գրաչովան հայտարարել է, որ ընկերությունը տեղափոխել է ՌԴ քաղաքացիների տվյալները պարունակող սերվերները երկրի տարածք: Այս մասին տեղեկացնում է «Известия»-ն:
«Սա օրենքի պահանջն է: Օգտատերերի հեռախոսահամարները և լոգինները պահպանվելու են Ռուսաստանում: Հաղորդագրությունները մենք չենք պահպանում. դրանք պահպանվում են միայն օգտատերերի սարքերում», - հայտնել է Գրաչովան:
Այսպես, ընկերությունը կատարել է «Անձնական տվյալների մասին» ՌԴ օրենքում 2015թ. սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած փոփոխությունների պահանջները, որոնք պարտավորեցնում են պահպանել ռուսաստանցիների անձնական տվյալները Ռուսաստանի տարածքում:

«Viber» перенес данные россиян в Россию
Мессенджер «Viber» разместил в России серверы с персональными данными граждан в соответствии с новым законом, который вступил в силу в сентябре. Об этом «Известиям» рассказала московский представитель компании «Viber Media» Елена Грачева.
«В России будут храниться номера телефонов и логины пользователей. Сообщения мы не храним, они находятся на устройствах пользователей», – уточнила она. По мнению юристов компании, мессенджеры также попадают под закон, который обязывает хранить персональные данные россиян на серверах, расположенных на территории страны.
Как отмечает издание, в текущем году Роскомнадзор не будет проверять «Facebook», «Twitter», «Google», «Samsung» и другие интернет-сервисы на предмет соблюдения этого закона. Проверки начнутся в 2016 году.