ՌԴ ՊՆ–ն հրապարակել է Համայում ահաբեկիչների ուսումնավարժական ճամբարի ոչնչացման տեսանյութը
Նախօրեին երեկոյան ՌԴ ՊՆ–ն «YouTube»–ում հրապարակել է Համա գավառի Ջուբբ–էլ–Ահմար բնակավայրում կետային հարվածներով զինյալների պատրաստության կենտրոնի ոչնչացման կադրերը։
Ռուսական ավիացիան հարվածներ է հասցրել ԻԼԻՊ–ի և «Ջեբհաթ ան–Նուսրայի» 60 օբյեկտի։ 55 թռիչք է իրականացվել 6 գավառում՝ Համայում, Իդլիբում, Լաթաքիայում, Դամասկոսում, Հալեպում և Դեյր–էզ–Զորում։ Ոչնչացվել են 19 հրամանատարական կետ, 2 զինապահեստ և պայթուցիկ սարքեր արտադրող գործարան, 30 կրակակետ, կուտակված տեխնիկա, 9 շրջանային ամրակետ, կապի հանգույց։
«vesti.ru»–ի տեղեկացմամբ՝ սիրիական զորքերն ընդլայնում են հարձակողական գործողությունները Հալեպի ծայրամասերում, որը երկրի տնտեսական մայրաքաղաքն է։ Վերահսկողություն է սահմանվել քաղաքամերձ բնակավայրերից մեկում։
ՌԴ ՊՆ–ից հայտնել են, որ սիրիական օդային տարածքում ավելացել է թռչող սարքերի ներկայությունը։ Իր հերթին սիրիական հրամանատարությունը նշել է Իդլիբում արտասահմանցի վարձկանների մեծ հոսքի մասին. ահաբեկիչները վերականգնում են կորուստները։

Минобороны РФ опубликовало видео уничтожения центра подготовки боевиков
Накануне вечером Минобороны России опубликовало на «YouTube» видео уничтожения точечным ударом центра подготовки боевиков в районе населенного пункта Джубб-эль-Ахмар в провинции Хама, сообщает «Vesti.ru».
За сутки российская авиация нанесла удары по 60 объектам «Исламского государства» и «Джебхат ан-Нусра». Было совершено 55 вылетов в шести провинциях – Хама, Идлиб, Латакия, Дамаск, Алеппо и Дэйр-эз-Зор. Уничтожено 19 командных пунктов, 2 склада боеприпасов и завод по производству взрывчатки, 30 огневых позиций и скоплений техники, 9 укреп-районов, узел связи.
По данным издания, сирийские войска расширяют масштабы наступательной операции в окрестностях Алеппо, являющегося экономической столицы страны. Уже восстановлен контроль над одним из пригородов.
Минобороны РФ отмечает, что в сирийском воздушном пространстве возросла интенсивность присутствия летательных аппаратов. В свою очередь, сирийское командование заявило о большом притоке иностранных наемников в провинции Идлиб – террористы восполняют потери.