Ջիմ Ուեբբը լքել է ԱՄՆ նախընտրական արշավը
Ամերիկյան նախընտրական արշավի մասնակիցներից մեկը՝ Վիրջինիա նահանգի նախկին սենատոր, Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Ջիմ Ուեբբը, հրաժարվել է նախագահի թեկնածուի առաջադրման համար մղվող պայքարից։ Ուեբբի խոսքերով՝ պատճառն իր և իր կուսակիցների հայացքների տարբերությունն է։
«Ես հասկանում եմ, որ իմ որոշ տեսակետներ չեն համապատասխանում Դեմոկրատական կուսակցության շարքերում իշխող տեսակետներին»,–Ուեբբի խոսքերն է մեջբերում «ՏԱՍՍ»–ը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ուեբբի աջակցության մակարդակը բարձր չէր՝ 1-2%։
Նշենք, որ դեմոկրատների կողմից նախագահի թեկնածուի համար մղվող պայքարին ներկայումս մասնակցում են ԱՄՆ նախկին առաջին տիկին և պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, Վերմոնտի սենատոր Բերնի Սանդերսը, նախկին նահանգապետ Մերիլենդա Մարթին Օ' Մելլին և Ռոդ–Այլենդի նախկին սենատոր Լինքոլն Չեֆին։ Քաղաքագետները հավանական թեկնածուների թվին են դասում նաև փոխնախագահ Ջո Բայդենին, որը, սակայն, իր ծրագրերի մասին դեռ չի հայտնել։

Экс-сенатор Джим Уэбб вышел из борьбы за пост президента США
Экс-сенатор от штата Вирджиния Джим Уэбб отказался от борьбы за выдвижение кандидатом на пост президента США от Демократической партии. Об этом он заявил на встрече с журналистами в Вашингтоне, передает ТАСС.
«Я понимаю, что некоторые мои взгляды не соответствуют тем, что преобладают в рядах Демократической партии, – отметил он. – Я объявляю о выходе из числа тех, кто добивается выдвижения кандидатом на пост президента от Демократической партии».
Отмечается, что уровень поддержки Уэбба в рядах избирателей-демократов не превышал 1-2%.
Сейчас, помимо Уэбба, в борьбе за выдвижение кандидатом от Демократической партии на пост президента участвуют бывшая «первая леди» и экс-госсекретарь США Хиллари Клинтон, сенатор от штата Вермонт Берни Сандерс, экс-губернатор штата Мэриленд Мартин О'Мэлли и экс-сенатор Линкольн Чэфи от Род-Айленда.
Вице-президент США Джо Байден, которого многие политические обозреватели называют среди возможных участников борьбы за пост президента, пока не объявил о своих планах.