Բելառուսի ՊՆ–ն չի տեսնում երկրում ռուսական ավիաբազա տեղակայելու իմաստը
Բելառուսի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Ռավկովը հայտարարել է, որ Բելառուսի տարածքում ռուսական ավիաբազա տեղակայելու անհրաժեշտություն չկա։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»–ը։
«Ի՞նչ իմաստ ունի Բելառուսի տարածքում ավիացիա տեղակայել։ Դեռևս իմաստ չկա»,–ասել է նախարարը Համազգային հեռուստատեսության եթերում։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ ՌԴ և Բելառուսի ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Ղազախստանում կքննարկեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր թեմաները, այդ թվում՝ ավիաբազայի հարցը։
Մինչ այդ էլ Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ Բելառուսում ՌԴ ավիաբազա տեղակայելու մասին խոսակցություններ չեն եղել։

Минобороны Белоруссии не видит смысла в авиабазе России на территории страны
Министр обороны Белоруссии Андрей Равков заявил об отсутствии необходимости размещать российскую авиабазу на территории Белоруссии, сообщает ТАСС.
«Какой смысл размещать авиационную базу на территории Белоруссии? Пока смысла нет», – сказал он в эфире Общенационального телевидения.
Ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что главы России и Белоруссии Владимир Путин и Александр Лукашенко обсудят в Казахстане все темы, представляющие взаимный интерес, нельзя исключать обсуждения вопроса по авиабазе.
До этого Александр Лукашенко заявлял о том, что разговоров по поводу размещения авиабазы России на территории страны не было.