Սիրիայի բանակը հայտարարել է Թուրքիային սահմանակից իշխող բարձունքի գրավման մասին
Սիրիայի կառավարական բանակը երկրի հյուսիսում՝ Թուրքիայի սահմանակից շրջաններում, մի քանի իշխող բարձունք է գրավել։ Այս մասին, «ՌԻԱ Նովոստի»–ի փոխանցմամբ, լրագրողներին ասել է Սիրիայի ԶՈւ ներկայացուցիչ, բրիգադային գեներալ Ալի Մայհուդը։
Բարձրաստիճան զինվորականի խոսքերով՝ Սիրիայի ԶՈւ–ն ավիահարվածներ է հասցրել ահաբեկիչների դիրքերին և նրանց հրամանատարական կետերին Ջուբ–ալ–Ահմար շրջանում՝ թուրքական սահմանի մոտ։ Սալմայի շրջանում և հարակից ավաններում իրականացված ռազմական գործողությունների արդյունքում մի քանի տասնյակ ահաբեկիչ է սպանվել։
Բացի այդ, Սիրիայի կառավարական բանակը կենդանի ուժ ու տեխնիկա է ոչնչացրել Դեյր–էզ–Զորում։ Երկրի հյուսիսում՝ Իդլիբ գավառում, և Կենտրոնական Հոմսում Սիրիայի ՌՕՈւ–ն ոչնչացրել է ահաբեկիչների հրամանատարական կետեր՝ սպանելով մի քանի տասնյակ գրոհային, այդ թվում՝ նրանց դաշտային հրամանատարներին։ Ավիահարվածներ են հասցվել նաև Հալեպի Արքիլ, Արևելյան Սաֆիր և Նայրոբ բնակավայրերում տեղակայված ԻՊ դիրքերին։
Միաժամանակ, բանակը շարունակում է գրոհել Էլ–Քունեյթրայի ուղղությամբ՝ Իսրայելին սահմանակից Հոլանի բարձունքների շրջանում։ Ռազմական գործողությունների արդյունքում գրավվել է Դագրաթ ալ–Քյասարա բնակավայրը։

Армия Сирии заняла ряд господствующих высот у границы с Турцией
Сирийским правительственным войскам удалось восстановить контроль над господствующими высотами в районе Джуб аль-Ахмар у границы с Турцией. Как передает РИА «Новости», об этом сообщил представитель вооруженных сил республики бригадный генерал Али Майхуб.
Кроме того, ВВС Сирии нанесли в этой местности ряд ударов по позициям боевиков и их командным пунктам и складам в районе города Сальма, а также поселков Мгарийя, Икко и Тертиях, в результате чего были ликвидированы десятки террористов.
Генерал также сообщил об отражении попытки прорыва боевиков террористической организации «Исламское государство» в районе провинции Дейр-эз-Зор на востоке страны. При этом экстремисты понесли потери как в личном составе, так и в технике.
В провинции Идлиб на севере страны и в центральной провинции Хомс военно-воздушные силы страны уничтожили командные пункты боевиков, убив при этом десятки боевиков, включая их полевых командиров, отчитался Майхуб. ВВС Сирии также нанесли авиаудары по позициям ИГ в населенных пунктах Аркила, Восточная Сафира и Найроб в провинции Алеппо.
Одновременно с этим продолжается наступление сирийских войск в районе города Эль-Кунейтра в районе Голанских высот рядом с израильской границей. В частности, там был освобожден населенный пункт Даграт аль-Кясара. Операция проводилась при поддержке «народного ополчения».