Իրաքի խորհրդարանը սահմանափակել է պետության ղեկավարի իշխանությունը
Իրաքի խորհրդարանը միաձայն կողմ է քվեարկել օրինագծին, որը նախատեսում է վարչապետի իշխանության սահմանափակում։ Այսուհետև սկզբունքային որոշումներ ընդունելու դեպքում վարչապետը պարտավոր կլինի դրանք լրացուցիչ քննարկել նաև խորհրդարանի հետ։ Պատգամավորների խոսքերով՝ այդ օրենքի ընդունումը վերջ կդնի վարչապետի բացարձակ իշխանությանը։
«vesti.ru»–ի փոխանցմամբ՝ մոտ 4 ամիս առաջ էլ խորհրդարանը միաձայն ընդունել էր վարչապետ Ալ–Աբադիի առաջարկած բարեփոխումների ծրագիրը, որը ներառում էր այնպիսի կետեր, ինչպիսիք են մի քանի փոխվարչապետերի պաշտոնների վերացում, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն հետաքննությունների վերականգնում, որոնք պետք է հանձնվեին հակակոռուպցիոն հատուկ կոմիտեին։
Սակայն բարեփոխումների իրականացման ժամանակ սկսեցին տարաձայնություններ առաջանալ. խորհրդարանականները բողոքում էին, որ այս կամ այն պաշտոնը վերացնելու վերաբերյալ որոշումները, ինչպես նաև ֆինանսավորման կրճատումները և ֆինանսական հոսքերի վերաբաշխումները չեն քննարկվում իրենց հետ։ Բոլոր որոշումներն ընդունվում էին անմիջապես վարչապետի և կառավարության անդամների կողմից, ինչը, ըստ նրանց, սահմանադրական խախտում էր։
Նշվում է, որ ընթացիկ շտկումը վերջ կտա վարչապետի միանձնյա իշխանությանը, որն իր գործելաոճով իր դեմ է տրամադրել անգամ սեփական կուսակցության անդամներին («Դավա». արաբերեն՝ «Կոչ»)։ Սակայն դիտորդները նաև մտավախություն ունեն, որ նման սահմանափակումները կկանգնեցնեն բարեփոխումների ընթացքը։
Հիշեցնենք՝ Հայդեր Ալ–Աբադին իշխանության է եկել 2014թ. սեպտեմբերից՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Նուրի Ալ–Մալիքիին, որի հեղինակությունն ընկել էր «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների կողմից Մոսուլի գրավումից հետո։
Սպասվում էր, որ Ալ–Աբադին կդառնա իր նախորդի հակապատկերը, ում համեմատում էին անգամ Սադդամ Հուսեինի հետ, սակայն արդյունքում նա չխուսափեց իր նախորդի ճակատագրից։ «Դավա» կուսակցության իշխանության գալուց հետո Իրաքում կտրուկ լարվեցին շիաների և սուննիների հարաբերությունները։ Սուննիների տարբեր խմբավորումների և այլ ուժերի (սադդամյան բանակի նախկին զինծառայող իսլամականներ, արտասահմանյան ջիհադականներ) համախմբումն էլ ծնեց «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությունը», որը 2014թ. ամռանն իրականացրած լայնածավալ գրոհի արդյունքում շրջափակեց Իրաքի մոտ մեկ երրորդը և Սիրիայի գրեթե կեսը։ Դրանից հետո այն վերանվանվեց «Իսլամական պետություն», իսկ նրա առաջնորդ Աբու–Բաքր Ալ–Բաղդադին իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքը խալիֆաթ հռչակեց՝ իշխող շարիաթի անշեղ նորմերով։
Ներկայումս իրաքյան բանակը փորձում է դիմադրել ահաբեկիչներին, բայց ապարդյուն. ս. թ. ապրիլին գրավված Ռամադին Բաղդադից ընդամենը մի քանի կմ հեռավորության վրա է։ Իրավիճակը բարդանում է նրանով, որ «Իսլամական պետությանը» հակազդելու համար Իրաքի կառավարությունը հաճախ ստիպված է լինում օգտագործել շիական աշխարհազորի ուժը, որն էլ առաջ է բերում տեղի բնակչության դիմադրությունը։ Տեղի սուննիները շիաներին հերետեկոսներ են համարում, որոնք ավելի բացասական են ընդունվում նրանց կողմից, քան «Իսլամական պետությանը» ենթարկվելու հեռանկարը։ Իսկ կոռուպցիան, որը թափանցել է իրաքյան իշխանություն, ավելի է սրում իրաքցիների բացասական վերաբերմունքը սեփական պետության նկատմամբ, որն անկարող է ապահովել իր քաղաքացիների անվտանգությունը։

Парламент Ирака ограничил власть главы государства
Парламент Ирака единогласно поддержал законопроект об ограничении власти премьер-министра. Теперь при принятии принципиальных решений премьер обязан предварительно согласовать их с парламентом, передает «Vesti.ru». По словам депутатов, принятие этого закона положило конец «абсолютной власти» премьер-министра.
Интересно, что менее четырех месяцев назад парламент, также единогласно, принял программу реформ, предложенную Аль-Абади, в которую входили такие пункты, как упразднение многочисленных вице-премьерских постов, а также возобновление ряда антикоррупционных расследований и передача их расследования и специально созданному антикоррупционному комитету.
Тем не менее, при воплощении реформ в жизнь начали возникать разногласия: так, парламентарии стали жаловаться, что при принятии решений о ликвидации тех или иных должностей, а также о сокращении финансирования и перераспределении финансовых потоков к ним никто не обращается. Все они, по словам депутатов, принимаются непосредственно премьер-министром и членами правительства, что, по их мнению, является нарушением конституции.
Текущая поправка должна положить конец всевластию премьера, который своим стилем правления настроил против себя даже членов собственной Партии исламского призыва. При этом наблюдатели опасаются, что введение подобного рода ограничений может затормозить проведение реформ, многие из которых и без того буксуют, столкнувшись с противодействием на местах.
Хайдер Аль-Абади пришел к власти в сентябре 2014 года. Он сменил на этом посту Нури Аль-Малики, утратившего популярность и вынужденного оставить пост после падения Мосула, который был захвачен боевиками террористической группировки «Исламское государство». Ожидалось, что Аль-Абади станет противоположностью своему предшественнику, которого критиковали за авторитарный стиль, а под конец даже начали сравнивать с Саддамом Хусейном.
После прихода к власти Партии исламского призыва в 2006 году в Ираке резко обострились отношения между шиитами, подвергавшихся притеснениям при Хусейне и суннитами, оказавшимися в опале после его свержения. Консолидация различных суннитских группировок и сил (исламистов, бывших военных саддамовской армии, иностранных джихадистов) привело к появлению террористической группировки «Исламское государство Ирака и Леванта», которая летом 2014 года осуществила массированное наступление, оккупировав около трети Ирака и почти половину Сирии. После этого группировка была переименована в «Исламское государство», а ее лидер Абу-Бакр Аль-Багдади провозгласил на всей подконтрольной ему территории халифат с неукоснительной властью законов шариата. В настоящий момент иракская армия пытается противостоять террористам, однако без особого успеха – захваченный в апреле этого года город Рамади находится всего в ста километрах от Багдада.