Խակասիայի բնակչին ձերբակալել են А321–ի կործանման մասնակիցների մասին կեղծ տեղեկատվության համար
ՌԴ Խակասիայի բնակիչը 4–օրյա ազատազրկման է դատապարտվել այն բանի համար, որ պահանջում էր խոստացված պարգևավճարն А321–ի կործանմանը մասնակցած ահաբեկիչների վերաբերյալ, իբր, իր ունեցած տեղեկատվության համար։
Ինչպես հայտնում է «FlashSiberia»–ն՝ ոստիկանությանը հղումով, ավելի վաղ ազատազրկված 31-ամյա տղամարդը զանգահարել է ոստիկանություն և հայտնել, որ տեղեկատվություն ունի օդանավի ահաբեկչության հեղնիկաների մասին։ Այդ տվյալների դիմաց նա խոշոր պարգևավճար է պահանջել։
Մինչ օպերատիվ հերթապահը զբաղեցնում էր նրան տարբեր հարցերով, ոստիկանության աշխատակիցները պարզել են տղամարդու ինքնությունն ու բնակավայրը։
Նշվում է, որ զանգահարելու ժամանակ տղամարդը հարբած էր։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ՌԴ իշխանությունները 50 մլն դոլար են խոստացել A321–ի ահաբեկչության հեղինակների մասին տեղեկատվության համար։

Житель Хакасии арестован за ложную информацию о причастных к крушению А321 террористах
Житель Хакасии приговорен к четырем суткам административного ареста за то, что потребовал обещанное вознаграждение за якобы имеющуюся информацию о террористах, причастных к крушению самолета А321, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «FlashSiberia».
Отмечается, что 31-летний мужчина, ранее судимый, позвонил в полицию и сообщил, что располагает информацией об организаторах теракта на борту самолета.
«В обмен на сведения звонивший потребовал крупное вознаграждение. Пока оперативный дежурный отвлекал абонента расспросами, сотрудники установили его личность и местонахождение», – сказал источник.
По информации издания, в момент звонка мужчина был пьян.
Ранее сообщалось, что российские власти обещают $50 млн за информацию о террористах, причастных к теракту на борту разбившегося самолета A321.