Հուժկու պայթյուն է որոտացել Ճապոնիայի Յասուկունի վանքի մոտ՝ զուգարանում
Տոկիոյի կենտրոնում՝ ճապոնական նշանավոր Յասուկունի վանական համալիրի մոտ, այսօր հուժկու պայթյուն է որոտացել։ «Վեստիի» փոխանցմամբ՝ պայթյունը տեղի է ունեցել վանքի մոտ գտնվող զուգարանում։ Տուժածներ չկան. վնասվել են միայն շինութան պատերը։
Ոստիկանությունը դեպքի վայրից ինքնաշեն ռումբի և մարտկոցների մնացորդներ է գտել, նաև՝ մի կասկածելի իրր, որով ներկայումս զբաղվում են սակրավորները։
Իրավապահները ենթադրում են, որ կատարվածն ահաբեկչություն է ըննդեմ վիճելի Յասուկունիի. վանքը նվիրված է կայսեր համար զոհված ռազմիկների ոգուն։ Սակայն զոհվածների ցանկում են նաև ճապոնացի հանցագործներ, որոնք մահապաժի են դատապարտվել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։ Չինաստանում և կորեական հանրապետություններում վանքը համարում են ճապոնական միլիտարիզմի հոգևոր կենտրոնը։
Վանքը կապված չէ պետության հետ և համարվում է մասնավոր կրոնական կազմակերպություն։ Այստեղ են պարբերաբար գալիս Ճապոնիայի կառավարության անդամները, սակայն վարչապետ Սինձո Աբեն խուսափում է Յասուկունի այցելելուց, որպեսզի չբարդացնի համարաբերությունները հարևանների հետ։
Այսօր վանական համալիր այցելածների թիվը սովորականից մեծ է եղել. նոյեմբերի 23–ին Ճապոնիայում նշում են աշխատանքի օրը, իսկ Յասուկունիում փառատոն էր ընթանում։

В Японии произошел взрыв на территории храма Ясукуни
Сильный взрыв произошел сегодня утром у южных ворот знаменитого японского храмового комплекса Ясукуни в центре Токио. По сообщению полиции, на месте взрыва найдены фрагменты самодельной бомбы – следы взрывчатки и остатки батареек. Рядом обнаружен еще один подозрительный предмет – им занимается специальная группа саперов, передает «Vesti.ru».
Взрыв произошел в расположенном у ворот храма общественном туалете. Пострадавших нет – лишь сильно обгорели стены помещения. По мнению полицейских, взрыв мог быть актом террора, направленным против вызывающего острые споры храма Ясукуни – он посвящен душам воинов, погибших за императора. В их списках значатся и главные японские военные преступники, казненные после Второй мировой войны. В Китае и корейских государствах храм Ясукуни считают духовным центром японского милитаризма.
Ясукуни не связан с государством и имеет статус частной религиозной организации, передает ТАСС. Этот храм периодически посещают члены правительства Японии, однако глава кабинета Синдзо Абэ воздерживается от этого, дабы не осложнять отношения с соседями.
23 ноября в Японии отмечают праздник – День благодарности труду, а на территории Ясукуни проходит храмовый фестиваль. По этой причине людей на территории храма уже с утра было больше обычного.