Եվրոպայում ներգաղթյալների տեղափոխման բիզնեսով զբաղվողների են ձերբակալել
«Եվրոպոլի» աջակցությամբ իրականացված հատուկ գործողության արդյունքում 20 մարդ է ձերբակալվել, որոնց կասկածում են ներգաղթյալների ապօրինի տեղափոխումը կազմակերպելու մեջ։ Խմբավորումը 2 տարվա ընթացքում հասցրել է այդ ուղով ավելի քան 10 մլն եվրո աշխատել։
Երթուղին սկսվել է Թուրքիայից։ Այնտեղից ներգաղթյալներին օգնել են անցնել Հունաստան, ապա Մակեդոնիայիով ու Սերբիայով՝ Ավստրիա, Գերմանիա և դեպի Եվրոպայի հյուսիս։
«ТАСС»–ի տվյալներով՝ հանցավոր խմբավորման անդամները ձերբակալվել են տարբեր երկրներում՝ Ավստրիայում, Հունաստանում, Շվեդիայում, Մեծ Բրիտանիայում, առաջնորդը՝ Լիվերփուլում։
Մաքսանենգների մեծ մասը ծնունդով Սիրիայից և Հունաստանից է, կան նաև պաղեստինցիներ։
ԵՄ ոստիկանական ծառայությունը պարզել է, որ խմբավորման անդամները ներգաղթյալներին օգնել են նաև փաստաթղթերի և օթևանի հարցում։ Նախնական տվյալներով՝ օրական նրանք 100–ից ավելի փախստական են ուղարկել Եվրոպա։

В Европе задержали членов группировки, заработавшей на перевозке мигрантов
В ходе спецоперации при поддержке Европола более 20 человек арестованы по подозрению в организации незаконной перевозки мигрантов. За два года существования группировки им удалось заработать на таких перевозках более 10 миллионов евро.
Маршрут, проложенный группировкой, начинался в Турции. Оттуда мигрантам помогали попасть в Грецию, затем через Македонию и Сербию в Венгрию, Австрию, Германию и далее на север.
По данным ТАСС, члены преступного сообщества были арестованы в разных странах: семь человек – в Австрии, 13 – в Греции, два – в Швеции, один – в Великобритании. Большинство контрабандистов были сирийского и греческого происхождения, среди них также были выявлены несколько палестинцев.
Полицейская служба ЕС установила, что члены группировки помогали мигрантам не только с транспортировкой, но и с документами и предоставлением жилья. Оплату свои услуги они принимали банковскими переводами или наличными. По данным полиции, ежедневно они переправляли в Европу более 100 мигрантов.