ՌԴ–ն ու ԱՄՆ–ը պայմանավորվել են ԻԼԻՊ–ը ներառել ահաբեկչական խմբավորումների ցանկ
ՌԴ–ն ու ԱՄՆ–ը ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ համատեղ բանաձևի նախագիծ են պատրաստել, որը մտադիր են ներկայացնել ՄԱԿ ԱԽ–ին։ Այս մասին, «Ինտերֆաքսի» փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։ Փաստաթուղթը, մասնավորապես, նախատեսում է ԻԼԻՊ–ը ներառել ահաբեկչական խմբավորումների ցանկ։
«Այդ բանաձևում շարադրված են բոլոր այն խնդիրները, որոնք արդեն քննարկվել են ՄԱԿ–ում՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում, և որոնք պետք է անպայման իրագործվեն բոլոր պետությունների և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կողմից»,–հստակեցրել է Լավրովը։
ԱԳՆ առաջնորդը հավելել է, որ դա ռուս–ամերիկյան նախաձեռնություն է, և հույս է հայտնել, որ նախագիծը հավանության կարժանանա նաև մյուս երկրների կողմից։
«Հուսով եմ՝ այդ բանաձևով մենք վերջապես կհաղթահարենք մեր առաջարկին երկար ամիսներ ցույց տված դիմադրությանը (ամերիկացիներն, ի դեպ, խանդավառված չէին, որ ԻԼԻՊ–ը, առանց երկիմաստ ակնարկների ու առանց վերապահումների, ներառվեր ՄԱԿ ԱԽ ահաբեկչական խմբավորումների ցանկ, ինչպես «Ալ–Քաիդան»)», –նշել է Լավրովը։
Արտգործնախարարը նաև հայտնել է՝ բանաձևում առանձնահատուկ շեշտադրված է որոշակի պահանջների կատարումը.
«Մասնավորապես, խոսքն այն մասին է, որ իրագործվեն ԻԼԻՊ–ի և այլ ահաբեկիչների կողմից գրավված շրջաններից նավթի, արտեֆակտների, մշակութային արժեքների առևտուրն արգելող պահանջները»,–շեշտել է Լավրովը։

Россия и США договорились включить ИГ в список террористических организаций
Россия и США подготовили совместный проект резолюции СБ ООН по антитеррору. Как передает «Vesti.ru», об этом сообщил глава МИД России Сергей Лавров. В частности, документ предусматривает внесение «Исламского государства» в список террористических организаций.
«Это резолюция, которая максимально комплексно в обобщенном виде изложит все те задачи, которые уже обсуждались в ООН в плане контртеррора, и которые должны обязательно исполняться всеми государствами и генсеком ООН», – пояснил Лавров в интервью «Интерфаксу».
При этом он подчеркнул, что это российско-американская инициатива, и выразил надежду, что проект будет поддержан остальными странами.
«Надеюсь, что в этой же резолюции мы, наконец, преодолеем многомесячное сопротивление нашему предложению», – отметил глава МИД РФ.
По словам министра, особый акцент в документе будет сделан на то, чтобы принципы не просто провозглашались, но и выполнялись.
«В частности, речь идет о том, чтобы эти требования выполнялись в отношении запрета на торговлю нефтью и прочим награбленным – артефактами, культурными ценностями, с территории, которую захватили ИГ и прочие террористы», – подчеркнул Лавров.