Լավրովն Իտալիա կմեկնի՝ քննարկելու ԻՊ դեմ պայքարն ու լայն կոալիցիայի ստեղծումը
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 10–11–ին Իտալիա կմեկնի, որտեղ մտադիր է քննարկել «Իսլամական պետության» դեմ պայքարը և, դրա հետ կապված, հակաահաբեկչական լայն կոալիցիայի ստեղծումը։ Այս մասին, «Գազետայի» փոխանցմամբ, նշվում է ՌԴ արտաքին գերատեսչության կայքում։
«Բանակցությունների ժամանակ վերլուծության կենթարկվեն արտաքին քաղաքական հրատապ հարցեր, այդ թվում՝ ԻԼԻՊ–ի դեմ պայքարը, Սիրիայում, Լիբիայում, Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես նշվում է, բանակցություններին շեշտը դրվելու է միջազգային հանրության ջանքերի միավորման անհրաժեշտության վրա՝ ահաբեկչական համաշխարհային սպառնալիքը չեզոքացնելու համար։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել էր այդ նպատակով հակաահաբեկչական լայն կոալիցիա ստեղծել։

Лавров прилетит в Италию для обсуждения борьбы с ИГ и создания широкой коалиции
Министр иностранных дел России Сергей Лавров посетит 10–11 декабря Италию, где намерен обсудить борьбу с боевиками «Исламского государства», а также создание в этой связи широкой антитеррористической коалиции. Как передает «Gazeta.ru», об этом говорится на сайте внешнеполитического ведомства России.
«На переговорах будут проанализированы актуальные внешнеполитические темы, в том числе борьба с ИГИЛ, ситуация в Сирии, в Ливии, на Украине», – говорится в сообщении.
Как отмечается, Россия сделает акцент на необходимости объединения усилий международного сообщества для подавления глобальной террористической угрозы в соответствии с предложением президента РФ Владимира Путина о создании широкой антитеррористической коалиции.