ԻՊ գրոհայինները Դաունի համախտանիշով տասնյակ նորածինների են սպանել
«Mosul Eye в Facebook»–ի փոխանցմամբ՝ ԻՊ գրոհայինները մեկ շաբաթականից մինչև 3 ամսական առնվազն 38 նորածնի են սպանել կրոնական նոր հրովարտակից՝ ֆեթվայից հետո։ Վերջինը հեղինակել է սաուդյան ծագումով ԻՊ շարիաթական դատավորը։
Ֆեթվան թույլատրում է մահապատժի ենթարկել Դաունի համախտանիշ, հաշմանդամություն կամ բնածին այլ արատներ ունեցող երեխաներին։ Նորածիններին կա՛մ խեղդել են, կա՛մ մահացու ներարկում արել։
Նշվում է, որ փոքրիկների մեծ մասը սպանվել է ԻՊ գրոհայինների վերահսկողության տակ գտնվող Մոսուլում և Սիրիայի տարածքում։ Հաղորդվում է նաև, որ այդ երեխաները ծնվել էին ԻՊ շարքերում կռվող արտասահմանյան զինյալների իրաքցի, սիրիացի և ասիացի կանանցից։

Боевики ИГ казнили 38 детей с синдромом Дауна
По меньшей мере 38 детей с синдромом Дауна и другими генетическими дефектами погибли от рук боевиков террористической группировки «Исламское государство». Произошло это после того, как исламский судья саудовского происхождения издал фетву о необходимости казни малышей.
О произошедшем на своей странице в «Фейсбуке» сообщил блог «Mosul Eye» («Глаз Мосула»). Согласно опубликованной информации, большинство детей родились от иностранных боевиков, сражающихся в рядах ИГ, и местных женщин.
Старшему из убитых было три месяца, младшему – всего неделя. Все они были умерщвлены смертельной инъекцией либо задушены. Казни произошли в Сирии и иракском городе Мосул.