Իսլյամով. «Թուրքիայի ՊՆ–ն օգնում է Ղրիմի շրջափակման կազմակերպիչներին» (տեսանյութ)
Ուկրաինայում ստեղծված Նոման Չելեբիջիհանի անվան կամավորների գումարտակը, որի կազմում են ղրիմցի թաթարները, սկսել է ռազմական օգնություն ստանալ Թուրքիայի ՊՆ–ից։ Այս մասին, «ria.ru»–ի փոխանցմամբ, ասել է Ղրիմի շրջափակման կազմակերպիչներից մեկը՝ Լենուր Իսլյամովը։
Օդեսսայի ճգնաժամային մեդիակենտրոնի հետ հարցազրույցում նա պատմել է, որ հիմնական ֆինանսավորումը դեռ ստացվում է կամավորներից, իսկ Անկարան զինում է ստորաբաժանումներին, նաև՝ հագուստ ու կոշիկ մատակարարում։ Գումարտակում, Իսլյամովի խոսքով, շուտով 560 մարդ կլինի, և մինչև հունվարի 15–ն այն արդեն զորամասի կարգավիճակ կունենա։ Խմբավորման հիմնական նպատակը կլինի Ղրիմի սահմանի հսկողությունը։ Բացի այդ, Իսլյամովը նշել է, որ գումարտակը կարող է նաև հարվածներ հասցնել միայն իրենց իմացած վայրերում։
Իսլյամովը, որին ՌԴ–ում հեռակա կարգով մեղադրել են դիվերսիայի մեջ, հայտարարել է Ղրիմի էներգաշրջափակման շարունակության անհրաժեշտության և պարենային շրջափակման ընդլայնման մասին։
Հիշեցնենք՝ Ուկրաինայում Ղրիմի շրջափակման կողմնակիցներն արգելում էին նորոգող մասնագետներին մոտենալ նոյեմբերի 22–ին պայթեցված էլեկտրահաղորդակցության գծերին։

Минобороны Турции помогает организаторам блокады Крыма – Ислямов (видео)
Создаваемый на Украине добровольческий батальон имени Номана Челебиджихана, в который входят представители крымских татар, начал получать военную помощь от министерства обороны Турции. Об этом, как передает РИА «Новости», заявил один из организаторов блокады Крыма Ленур Ислямов.
Он рассказал в интервью «Одесскому кризисному медиацентру», что основное финансирование пока поступает от волонтеров, а Анкара занимается снабжением подразделения – ожидаются поставки комплектов одежды и обуви. В батальоне, по словам Ислямова, будут числиться 560 человек, и к 15 января ему должен быть присвоен номер воинской части. Основной задачей формирования, заявляет Ислямов, будет «охрана границы Крыма в самом Крыму». Также среди задач батальона Ислямов упомянул «нанесение ударов таким образом, где мы только можем знать».
Ислямов, которому в России предъявлено заочное обвинение в диверсии, также заявил о необходимости продолжать энергоблокаду Крыма и расширять продовольственную блокаду.
Напомним, что энергосистема Крыма больше недели работала в изолированном режиме после того, как в ночь на 22 ноября в результате подрыва опор ЛЭП на юге Украины полностью прекратились поставки электроэнергии на полуостров.