Նորվեգիայի հարյուրավոր ներգաղթյալների բջջայիններում մահապատիժների տեսանյութեր են գտել
Սիրիայի փախստականների տեսքով Նորվեգիա են ժամանում նաև ռազմական հանցագործներ. վերջին ամիսների ընթացքում ավելի քան 100 հաղորդագրություն է ստացվել, որը ստուգում է ոստիկանությունը։ Այս մասին գրում է «Վեստին»։
Նորվեգական իշխանությունները հայտարարել են ապաստան խնդրող, կասկածելի անցյալ ունեցող առնվազն 20 մարդու մասին։ Խոսքն ԻԼԻՊ–ի հետ կապ ունեցող անձանց և Սիրիայի կառավարական զորքերի նախկին զինծառայողների մասին է։ Համապատասխան հետաքննություն սկսելու առիթ է դարձել այն տեղեկատվությունը, որ հարյուրավոր գաղթականների բջջայիններում ԻԼԻՊ–ի սև դրոշների լուսանկարներ, տանջանքների ու մահապատիժների տեսանյութեր կան։
Նշվում են նաև այլ վարկածներ. այդ նյութերը փախստականները կարող էին օգտագործել իբրև «մուտքի արտոնագիր» ահաբեկիչների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներով անցնելիս, ինչպես նաև դրանցով ցույց տալ աշխարհին, թե ինչի միջով են իրենք անցել, և թե իրականում որքան սարսափելի է դրությունն իրենց հայրենիքում։
Այդուհանդերձ, նման փաստարկները նորվեգական հատուկ ծառայություններին կասկածելի են թվում։ Իշխանությունների կարծիքով առավել վտանգավոր են արմատական գաղափարներով տոգորված երիտասարդ մահմեդականները։
Նշենք, որ 2015–ի հունվարից Նորվեգիան մոտ 31 հազ ներգաղթյալ է ընդունել։ Խորհրդարանի՝ ներգաղթային օրենսդրությունը խստացնելուց հետո նոյեմբերի 26–ից երկիրն ուժեղացրեց Շենգենյան գոտու երկրների հետ իր սահմաննների վերահսկողությունը, որից հետո երկիր մտնող փախստակաների թիվը կրճատվեց մոտ 9 անգամ։

В сотовых телефонах сотен мигрантов в Норвегии нашли видео с казнями
В Норвегию под видом беженцев из Сирии прибывают военные преступники – за последние месяцы поступило свыше 100 сообщений, которые проверяет полиция. Норвежские власти выявили, как минимум, 20 просителей убежища с сомнительным прошлым. Речь идет и о лицах, связанных с ИГ, и о бывших военнослужащих правительственных войск Сирии. Решение о проведении расследований в отношении этих лиц будет принято в январе, передает РИА «Новости».
Поводом для подобных подозрений послужила информация о том, что представители иммиграционных властей Норвегии на мобильных телефонах нескольких сотен мигрантов обнаружили фотографии черных флагов ИГ, а также видеозаписи пыток и убийств. Впрочем, есть и другая версия – речь могла идти о фото- и видеоматериалах, которые беженцы использовали как «пропуск» через контролируемые боевиками территории и с помощью которых хотели показать всему миру, через что им пришлось пройти и насколько ужасна обстановка на самом деле. И все же норвежским спецслужбам подобные аргументы кажутся крайне подозрительными.
По мнению властей, не менее опасны молодые радикально настроенные мусульмане, уже проживающие в королевстве, однако, по оценкам, в настоящее время серьезных оснований опасаться крупномасштабных и хорошо организованных терактов у норвежцев нет.
С начала января этого года Норвегия приняла почти 31 тысячу мигрантов. В связи с этим норвежский парламент незамедлительно согласовал поправки, ужесточающие миграционное законодательство и с 26 ноября страна осуществляет меры пограничного контроля на границах с государствами Шенгенской зоны. Это принесло свои результаты – в сравнении с показателями ноября количество беженцев, еженедельно штурмующих Норвегию, сократилось в девять раз.