Պորոշենկոն ու Բայդենը պայմանավորվել են գործողությունների համակարգման մասին
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը Դավոսում ավելի քան 4 ժամ տևած հանդիպման ընթացքում պայմանավորվել են համակարգել գործողությունները Դոնբասում կրակի դադարեցման նպատակով։
Այս մասին, ՏԱՍՍ–ի փոխանցմամբ, հաղորդում է Պորոշենկոյի վարչակազմի մամուլի ծառայությունը։
«Մենք եկանք ընդհանուր եզրակացության, որ մինսկյան գործընթացն այլընտրանք չունի։ Մենք պայմանավորվել ենք գործողությունների համակարգման մասին, որոնք կապահովեն կրակի, գնդակոծումների դադարեցումը, ԵԱՀԿ–ի հատուկ մոնիթորինգային առաքելության ներկայացուցիչների անարգել մուտքը ծանր զենքի պահպանման կետեր և սահման»,–ասել է Պորոշենկոն։
Կողմերը պայմանավորվել են նաև համակարգել քայլերը քաղաքական գործընթացն ակտիվացնելու և Դոնբասում ընտրություններ անցկացնելու ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև ԱՄՆ–ի աջակցությունն Ուկրաինայի բարեփոխումներին և ռազմատեխնիկական համագործակցության ակտիվացումը։
«Սա գործընկեր երկրների իսկական բարեկամական զրույց էր, որի համար ես շնորհակալ եմ ԱՄՆ–ին»,–ասել է Պորոշենկոն։

Порошенко и Байден договорились о координации действий
Президент Украины Петр Порошенко и вице-президент США Джозеф Байден в ходе более чем четырехчасовой встречи в Давосе договорились о координации действий в целях прекращения огня в Донбассе. Об этом сообщает пресс-служба администрации президента Украины, передает ТАСС.
«Мы пришли к общему выводу, что альтернативы минскому процессу не существует. Мы имеем полную поддержку Соединенных Штатов Америки относительно полной имплементации минского процесса, который имеет составляющую в сфере безопасности», – заявил Порошенко.
Помимо этого, стороны скоординировали шаги по активизации политического процесса, в том числе по выборам на неподконтрольной Киеву территории Донбасса. Также в ходе встречи обсуждалась поддержка США украинских реформ и активизация военно-технического сотрудничества.
«Мы договорились о продолжении и активизации этого сотрудничества», – приводит пресс-служба слова Порошенко.
Стороны также обсудили реформирование сектора безопасности и обороны, вопросы сотрудничества в области энергетики.