ՌԴ և Իրանի դիվանագետները քննարկել են ԼՂ հիմնահարցի կարգավորումը
ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինը Մոսկվայում իրանցի իր գործընկեր Իբրահիմ Ռահիմփուրի հետ քննարկել է ԼՂ հիմնահարցի կարգավորումը։ Այս մասին հայտնում է «ria.ru»–ն՝ վկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ–ի կայքում տեղադրված հաղորդագրությունը։
«Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Կենտրոնական Ասիայում և Անդրկովկասում տիրող դրությանը, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանը, ինչպես նաև մինսկյան պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքին՝ ուղղված Ուկրաինայի ճգնաժամի լուծմանը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներակայացուցիչ Հուսսեին Ջաբերը հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է միջնորդի դեր ստանձնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև՝ ԼՂ հակամարտության լուծման նպատակով։

Дипломаты России и Ирана обсудили нагорно-карабахское урегулирование
Замминистра иностранных дел РФ Григорий Карасин обсудил в Москве с иранским коллегой Ибрагимом Рахимпуром нагорно-карабахское урегулирование. Как сообщает РИА «Новости», об этом говорится в сообщении МИД РФ.
«Состоялся обмен мнениями по некоторым вопросам региональной повестки дня. Особое внимание было уделено ситуации в Центральной Азии и Закавказье, нагорно-карабахскому урегулированию, а также реализации минских договоренностей по разрешению кризиса на Украине», – отмечается в сообщении.
Ранее официальный представитель МИД Ирана Хуссейн Джабер Ансари заявил, что Тегеран готов выступить посредником между Азербайджаном и Арменией в разрешении нагорно-карабахского конфликта.