Ֆրանսիայի արդարադատության նախարարը հրաժարական է ներկայացրել
Սահմանադրական փոփոխություններին դեմ արտահայտվող Ֆրանսիայի արդարադատության նախարար Քրիստիան Տոբիրան հրաժարական է ներկայացրել։ Այս մասին հայտնում է «BBC News»–ը։
Նրա փոխարեն նշանակվել է սոցիալիստ Ժան–Ժակ Յուրվոասը, ով սատարում է օրենսդրական հնարավոր փոփոխություններին։
Ելիսեյան պալատից հայտնել են, որ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն արդեն իսկ ստորագրել է Տոբիրայի հրաժարականը։
Փետրվարին Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատում պետք է սկսվեն սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ բանավեճերը։ Նախատեսվում է, մասնավորապես, երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց զրկել ֆրանսիական անձնագրից, եթե նրանք դատապարտված են եղել ահաբեկչության համար, և երկարացնել արտակարգ դրության ռեժիմը կես տարով։ Գործող Սահմանադրությամբ՝ արտակարգ դրություն կարելի է հայտարարել առավելագույնը 3 ամսով։
Սահմանադրությունը փոխելու մտադրության մասին հայտարարվել էր նախորդ տարի Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչություններից հետո։ Նոյեմբերի 14–ին իրականացված ահաբեկչությունների շարքին զոհ էր գնացել 130, ավելի քան 350–ը՝ վիրավորվել։

Министр юстиции Франции ушла в отставку
Министр юстиции Франции Кристиан Тобира подала прошение об отставке в связи с несогласием по поводу конституционных изменений, передает «Lenta.ru» со ссылкой на «BBC News.
На ее место назначен социалист Жан-Жак Юрвоас, который поддерживает возможные законодательные нововведения.
В коммюнике Елисейского дворца сообщается, что президент страны Франсуа Олланд принял отставку Тобира.
В начале февраля в нижней палате парламента – Национальном собрании – должны состояться дебаты по проекту конституционных изменений в связи с угрозами терактов. Инициатива предусматривает, в частности, лишение лиц с двойным гражданством французского паспорта в случае, если они были осуждены за терроризм, и продление режима ЧП на полгода. По действующему законодательству чрезвычайное положение можно вводить в стране максимум на 3 месяца.
О намерении французских властей внести поправки в конституцию из-за террористической угрозы в стране стало известно в декабре прошлого года. В Париже и пригороде в ночь на 14 ноября была совершена серия терактов, в результате погибли 130 человек, более 350 пострадали.