Փհենյանը սպառնացել է ռմբակոծել Սեուլի նավերը
Հյուսիսային Կորեան սպառնացել է ռմբակոծել հարավկորեական բոլոր նավերը, որոնք հատելու են Դեղին ծովում գտնվող Հյուսիսային սահմանազատիչ գիծը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Ռենհապը», ԿԺԴՀ-ի բանակի գլխավոր շտաբի հայտարարությունը հաջորդել է հյուսիսկորեական նավերի կողմից սահմանը հատելու արդյունքում Հարավային Կորեայի կողմից արձակված հինգ նախազգուշացնող կրակոցներին:
«Այսուհետև մենք առանց նախազգուշացնելու ուղիղ կրակ ենք բացելու Հարավային Կորեայի խամաճիկային ռազմական նավերի ուղղությամբ, եթե նրանք գոնե 0,001մմ-ով դեպի մեր կողմ հատեն ռազմական դեմարկացիոն գիծը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Пхеньян пообещал обстреливать суда Сеула
Северная Корея угрожает расстреливать любые суда Южной Кореи при пересечении Северной разграничительной линии, передает «Gazeta.ru». Демаркационная линия в Желтом море оспаривается соседями по полуострову.
Заявление генерального штаба армии КНДР последовало за пересечением границы северокорейскими рыболовецким судном и патрульным катером, после чего ВМС Южной Кореи произвели пять предупредительных выстрелов.
«Отныне мы будем открывать прямой огонь без предупреждения по военным судам марионеточных сил Южной Кореи, если они вторгнутся на нашу сторону военной демаркационной линии хотя бы на 0,001 мм», – говорится в заявлении.