«Սերժն ի՞նչ մեղավոր է. նա իր համար նստած է Բ26-ում»
Սերժ Սարգսյանին կից «արևմտամետների» ամենասիրած կոդերից են՝ «Սերժ Սարգսյանն ի՞նչ մեղավոր է. սաղ էդ չար Պուտինն է մեղավոր Հայաստանի այսօրվա վիճակի համար», «Սերժը բարեփոխիչ է, հոգու խորքում՝ մոլի արևմտամետ, և ուշքը գնում է արևմտյան (համամարդկային) արժեքների համար, պարզապես ձեռքը ճար չկա. սաղ էդ Կրեմլն է մեղավոր», «Սերժ Սարգսյանը հերոսաբար պայքարում է ՀՀ ինքնիշխանության համար, բայց Պուտինի դեմ ուժը չի ներում ու ստիպված մտնում է ԵՏՄ, համաձայնում Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման խայտառակ փուլային տարբերակին, հանձնում հեկտարներ և չորս օրում տալիս ավելի քան հարյուր զոհ», «Պուտինը Ղարաբաղն Ադրբեջանին հանձնելու պլան ունի. Սերժն ի՞նչ կարող է անել», «Ռուսներն ու թուրքերն առավոտից մինչև երեկո քննարկում են, թե ինչպես վնասեն Հայաստանին. Սերժն ի՞նչ կարող է անել» և այլն:
Այդ բլեֆային կոդերը հանրությանը մատուցվում են Սերժ Սարգսյանի վրայից ուղղակի պատասխանատվությունը հանելու համար:
ՀՀԿ ղեկավարի համար կարևորն այն է, որ ինքը մնա իշխանության ու համեստորեն թալանի: Ու այդ պայմաններում թող հանրությունը մտածի, որ ինքը թույլ է և ոչինչ չի որոշում: Իշխանական քարոզչամեքենան դրսի ուժերի գործոնի մասին հեքիաթն անընդհատ պտտում է նաև այն նպատակով, որ մարդկանց մոտ թերահավատություն առաջացնի սեփական ուժերի նկատմամբ «Ամեն ինչ դրսում է որոշվում. մենք ի՞նչ կարող ենք անել» ծրագրի շրջանակներում:
Իրականությունն այն է, որ Հայաստանի միջազգային մեկուսացման, առանց դաշնակից մնալու և տոտալ ճնշումների ենթարկվելու թիվ մեկ և միակ պատասխանատուն Սերժ Սարգսյանն է: Նրա «նախաձեռնողականության», տնտեսական քաղաքականության և ներքաղաքական քայլերի արդյունքում է, որ Հայաստանը թուլացել է ու հնարավորություն տվել Ադրբեջանին արդեն մտածել Սյունիքի մասին:
Եվ ուրեմն, որքան էլ իշխանական քարոզչամեքենան տարբեր ձևակերպումներով պտտի «Սերժն ի՞նչ մեղավոր է» հեքիաթը, քանի՞ չորքոտանի կա Հայաստանում, որ կհավատա այդ հեքիաթին: Մեղավորը Սարգսյանն է, քանզի իրենով է փոխարինել պետական կառավարման համակարգն ու պետությունը վերածել տնամերձ բոստանի:

«Серж-то в чем виноват: он сидит себе на Баграмяна 26»
Одни из самых излюбленных кодов действующих при Серже Саргсяне «прозападников»: «Серж-то в чем виноват – за сегодняшнее состояние Армении в ответе злой Путин», «Серж – реформатор, а по своей натуре – ярый прозападник, который души не чает в западных (общечеловеческих) ценностях; он не в состоянии что-либо изменить – виноват Кремль», «Серж Саргсян героически борется за суверенитет РА, но с Путиным ему не совладать, поэтому вынужденно вступил в ЕАЭС, согласился на позорный поэтапный вариант решения Карабахского конфликта, сдал гектары и дал за четыре дня более 100 жертв», «У Путина есть план сдачи Карабаха Азербайджану: что может поделать Серж?», «Русские и турки с утра до ночи обсуждают, как навредить Армении: что может поделать Серж?» и др.
Эти блефовые коды преподносятся обществу для снятия с Сержа Саргсяна прямой ответственности.
Для руководителя РПА важнее всего остаться у власти и продолжить вести под шумок разграбление. И пусть в этих условиях общество думает, что он слаб и ничего не решает. Властный агитпроп постоянно раскручивает сказку о факторе внешних сил в том числе для того, чтобы породить в людях неуверенность в собственных силах в рамках программы «Всё решается извне: что мы можем поделать?»
Действительность в том, что главным и единственным ответственным за международную изоляцию Армении, ее оставление без союзников и подпадание под тотальное давление является Серж Саргсян. Армения ослабла и дала Азербайджану повод думать уже о Сюнике вследствие его «инициативности», экономической политики и внутриполитических шагов.
Следовательно, сколько бы властный агитпроп ни раскручивал в разных формулировках сказку «Серж-то в чем виноват?», клюющих на эту наживку в Армении больше не осталось. Виноват Серж Саргсян, так как он заменил собой систему государственного управления, превратив государство в свой приусадебный участок.