Մի չհայտարարված սեկվեստորի պատմություն
Ապրիլյան չորսօրյա մարտերից ու մեր ունեցած կորուստներից հետո Սերժ Սարգսյանը հանդիպեց Հանրային խորհրդի անդամների հետ և ուրախությամբ հայտնեց, որ ապրիլին հարկային մարմինները 100 միլիարդ դրամ փող են հավաքել, ինչն, իր խոսքերով, աննախադեպ դրական ցուցանիշ էր:
Բացի այդ՝ հետապրիլյան ժամանակահատվածում դրական ցուցանիշների մասին է բարձրաձայնել նաև Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարությունը՝ ներկայացնելով տնտեսական աճ:
Իրականությունն այն է, որ տեղի է ունեցել հարկային տեռոր, ինչը որևէ կերպ չի կարող հանգեցնել տնտեսական աճի և բիզնես միջավայրի բարելավմանը: Այսինքն՝ իրական տնտեսական աճի մասին խոսելն անիմաստ է:
Պետական գանձարանը դատարկ է, դրսից հերթական վարկ բերելը դարձել է խնդրահարույց, և դա է պատճառը, որ այս տարվա երկրորդ կիսամյակից Կառավարությունը ներքին կարգով գնում է բյուջեի սեկվեստորի, այսինքն՝ բոլոր ուղղություններով բյուջետային ծախսերի համամասնական կրճատման: Պետծառայողներին հատկացվող սոցիալական փաթեթների կրճատումն այդ ծրագրի շրջանակներում է արվել:
15-30 տոկոսով կրճատվելու են նաև նախարարություններին և բյուջետային հիմնարկներին հատկացվող գումարները (կա՛մ աշխատավարձերն են կրճատվելու, կա՛մ աշխատողները): Ասել է թե՝ Կառավարությունը գնում է սեկվեստորի, սակայն պաշտոնապես չի հայտարարում այդ մասին: Սա նշանակում է, որ տնտեսության վիճակը ոչ թե վատ է, այլ շատ վատ: Վերջին տարիներին որդեգրած քաղաքականությունն այլ բանի չէր էլ կարող հանգեցնել:

История одного необъявленного секвестра
После четырехдневных столкновений и понесенных нами потерь Серж Саргсян встретился с членами Общественного совета и с радостью сообщил, что в апреле налоговые органы собрали 100 млрд драмов, что, по его словам, является положительным показателем.
Кроме того, о положительных показателях в постапрельский период заявило также возглавляемое Овиком Абрамяном правительство, преподнеся экономический рост.
Действительность в том, что имел место налоговый террор, что никак не может привести к экономическому росту и улучшению бизнес-среды. То есть говорить о реальном экономическом росте попросту бессмысленно.
Государственная казна пуста, а привлечение очередного внешнего кредита представляется затруднительным, поэтому со второго полугодия правительство во внутреннем порядке идет на секвестр бюджета, то есть пропорциональное сокращение бюджетных расходов по всем статьям. Сокращение социальных пакетов госслужащих было предпринято в рамках именно этой программы.
На 15-30 процентов сокращаются также выделяемые министерствам и бюджетным организациям средства (будут сокращены либо зарплаты, либо работники). То есть правительство идет на секвестр, но официально об этом не заявляет. Это, в свою очередь, означает, что экономика не в плохом, а в плачевном состоянии. Привести к чему-то другому взятая на вооружение политика последних лет вряд ли могла.