ԱՄՆ–ն ուզում է ազդել Շվեդիայի վրա «Հյուսիսային հոսք 2»–ի շինարարության հարցում
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը Ստոկհոլմում էներգետիկ անվտանգության հարցով Շվեդիայի վարչապետ Սթեֆան Լևենի հետ բանակցությունների ընթացքում կարող է նրան ճնշելու փորձ կատարել, որպեսզի շվեդական կառավարության ղեկավարը ելույթ ունենա «Հյուսիսային հոսք 2»–ի շինարարության դեմ։ Այս մասին հայտնում է «Svenska Dagbladet» թերթը։
Ըստ պարբերականի՝ ամերիկյան կողմը կարծում է, որ գազամուղը կարևոր է Ռուսաստանի համար այն «եվրոպական երկրների միջև սեպ խրելու նպատակով, որոնք ռուսական գազի մատակարարման կարիք ունեն», ինչպես նաև հնարավորություն է ստեղծում «զրկել Ուկրաինային տրանզիտային գազի հետագա եկամուտներից»։
Սակայն թերթը նշում է, որ չկա ոչ մի նշան, որը կցուցադրեր, որ Շվեդիան ինչ–որ բան է նախաձեռնում «Հյուսիսային հոսք 2»–ի շինարարության խոչընդոտման համար։

США хотят повлиять на Швецию в вопросе строительства «Северного потока-2»
Вице-президент США Джозеф Байден во время переговоров по энергетической безопасности с премьер-министром Швеции Стефаном Левеном в Стокгольме может предпринять попытку оказать на него давление, чтобы глава шведского правительства выступил против строительства «Северного потока-2», сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на газету «Svenska Dagbladet».
Как пишет издание, по мнению американской стороны, газопровод важен для России, чтобы «вбить клин между европейскими странами, которые нуждаются в поставках российского газа», а также является возможностью «лишить Украину будущих доходов от транзитного газа».
Однако газета отмечает, что признаков, демонстрирующих, что Швеция что-то предпримет для того, чтобы помешать строительству «Северного потока-2», нет.