Սիրիայի Դամասկոսի արվարձաններում ավելի քան 600 զինյալ պատրաստ է վայր դնել զենքերը (տեսանյութ)
Մոտ ժամանակներս Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող Դերաա քաղաքում տարբեր խմբավորումների պատկանող ավելի քան 600 զինյալ պատրաստվում է վայր դնել զենքերը։ Թաղամասերից, որոնք ահաբեկիչները շրջափակման մեջ էին պահում 2 տարի շարունակ, նրանք տեղափոխվելու են իրենց ընտանիքների հետ՝ հատուկ ավտոբուսներով։ Զինյալներն ուղևորվելու են հյուսիսային Իդլիբ նահանգ։
«Պայմանավորվածության մասին մենք իմացել ենք միայն նախօրեին, քանի որ զինյալների և ահաբեկիչների միջև տեղի ունեցած բանակցությունների մասին տեղեկատվությունը խիստ գաղտնի էր։ Մենք միակ հեռուստաալիքն ենք, որին թույլատրված էին տվյալ բլոկպոստի նկարահանումները։ Այժմ զինյալներից մոտավորապես 14 ներկայացուցիչ ներկայացել է ռազմական հանձնաժողով՝ վերջնական բանակցությունները վարելու նպատակով։ Սիրիական զինվորականները նշում են, որ դա մեծ հաջողություն է իրենց բանակի համար»,– հայտնել է Սիրիայում «life.ru»–ի հատուկ թղթակից Արթուր Կեբեկովը։

В Сирии более 600 боевиков намерены сдать оружие в пригороде Дамаска (видео)
В ближайшее время в пригороде Дамаска в городе Дарайя собираются сложить оружие более 600 боевиков различных группировок. Из кварталов, которые террористы удерживали на протяжении двух лет, они будут выезжать со своими семьями на специальных автобусах. На них же и в сопровождении сирийских военных боевики беспрепятственно отправятся в северную провинцию Идлиб, передает «Life».
«О договорённости мы узнали только накануне. Потому что информация о переговорах между военными и боевиками была строго засекречена. Мы – единственный телеканал, который был допущен до съёмки данного блокпоста. Сейчас около 14 представителей боевиков вышли к военной комиссии для ведения финальных переговоров. Сирийские военные отмечают, что это огромный успех для их армии», – сообщил специальный корреспондент «Life» в Сирии Артур Кебеков.
Отмечается, что данная операция проходит в рамках процесса о перемирии. Ранее в результате пятичасовых переговоров в центре примирения в Хмеймим курдское ополчение и правительственные силы пришли к соглашению о прекращении огня в Хасаке.