Վախենալով կորցնել հետդարձի ճանապարհի ավիատոմսերը՝ զբոսաշրջիկները լքել են իրենց տուժած ընկերոջը
Կրասնոյարսկի երկրամասի «Երգակի» այգու լեռներում Մոսկվայից զբոսշրջիկների մի խումբ թողել է վնասվածք ստացած ընկերոջը միայնակ՝ վախենալով, որ կկորցնի ավիատոմսերը։ Այս մասին հայտնում է «Интерфакс»–ը։
Ինչպես պարզաբանել են Ռուսաստանի ԱԻՆ–ի մամլո ծառայությունից, «Սվետլոե» լճի շրջանում 30–ամյա զբոսաշրջիկը արշավի ժամանակ վնասել է ոտքի կապանները և չի կարողացել շարունակել ճանապարհը լեռնային տեղանքներով։ Ընկերները չեն ցանկացել զոհաբերել հետդարձի ճանապարհի համար ձեռք բերած ավիատոմսերը և շտապել են տուն՝ թողնելով տուժածին բախտի քմահաճույքին։
Զբոսաշրջիկները պատահածի մասին փրկարարներին չեն հայտնել։ ԱԻՆ–ի աշխատակցի խոսքերով՝ փրկարարներն իմացել են տուժածի մասին նրա մայրիկից միայն հաջորդ օրը, ով պատմել է այս պատմությունը։ Տղամարդու հետևից անմիջապես փրկարարներ են ուղարկվել, ցուցաբերել են առաջին օգնություն և օգնել նրան հասնել զբոսաշրջային բազա։

Спешившие на самолет туристы бросили травмированного товарища в горах
В горах природного парка «Ергаки» в Красноярском крае РФ группа московских туристов оставила своего травмированного товарища в одиночестве, боясь потерять авиабилеты, сообщает «Интерфакс».
Как пояснили в пресс-службе СРЦ МЧС России в среду, в горах в районе озера Светлое 30-летний турист повредил связки на ноге во время похода и не мог продолжить путь по пересеченной горной местности. Жертвовать авиабилетами, приобретенными на обратную дорогу, коллеги по походу не стали и поспешили домой, оставив пострадавшего на произвол судьбы.
Спасателям о происшествии с товарищем туристы не сообщили. По словам сотрудника МЧС, спасатели узнали о том, что мужчина нуждается в помощи, лишь через сутки от матери пострадавшего, которая и рассказала эту историю.
За пострадавшим незамедлительно отправились спасатели, оказали первую помощь и помогли ему добраться до туристической базы.