Գիտնականները պարզել են, թե ինչպես են նորածինները տեսնում իրենց ծնողներին (լուսանկարներ)
Խոնարհվելով մանկական մահճակալի վրա և նորածնին ժպտալով՝ շատ ծնողներ չգիտեն, որ երեխան չի ճանաչում իրենց արտահայտած հույզերը։
Օսլոյի համալսարանի հոգեբանության ինստիտուտի և Շվեդիայի Ուպսալի համալսարանի գիտնականները փորձարկումներ են անցկացրել, որոնց մասնակցել են 2–3 օրական նորածիններ։ Այս մասին հայտնում է «AdMe.ru» կայքը։
Պարզվել է, որ առավելագույն հեռավորությունը, որից նորածինը կարող է տեսնել՝ ծնողը բարկանում է, թե ուրախանում, կազմում է 30,48 սմ։ Եթե հեռավորությունը հասնի 60 սմ–ի և ավելիի, պատկերն այնքան լղոզված կլինի, որ երեխան անգամ չի կարողանա տարբերել դեմքը։
Այս արդյունքները ստանալու համար գիտնականներն օգտագործել են դեմքերի տեսաձայնագրություններ, որոնց արտահայտությունն անընդհատ փոփոխվել է։ Սկզբում հոլովակը ցույց են տվել մեծահասակներին, որպեսզի համոզվեն, որ հույզերը հստակորեն ճանաչվում են։
Այնուհետև նույն հոլովակը ցույց են տվել նորածիններին։ Համաձայն տեսանյութում եղած մարդկանց միմիկաների հանդեպ ցուցաբերած արձագանքի՝ որոշվել է, արդյոք տեսնո՞ւմ են նրանք պատկերը, թե ոչ։ Որպես կանոն՝ 30 սմ–ից ավելի հեռավորության վրա երեխաները պատահական կերպով սկսել են արձագանքել պատկերին, իսկ 30 սմ–ին մոտ ճիշտ արձագանքների քանակն աճել է։

Ученые показали, как новорожденные видят родителей (видео)
Ученые из Института психологии в Университете Осло (Норвегия) и из Упсальского университета (Швеция) провели исследование с участием младенцев в возрасте от 2 до 3 дней.
Как передает «AdMe.ru», по его результатам выяснилось, что максимальное расстояние, на котором новорожденный может увидеть, сердитесь вы или радуетесь, – 30,48 см. Если расстояние увеличивается до 60 см и далее, картинка становится настолько размытой, что малыш не в состоянии различить даже лицо.
Чтобы получить эти результаты, ученые использовали видеозаписи лиц, выражение которых постоянно менялось. Сначала ролики показали взрослым, чтобы удостовериться, что эмоции, отраженные на видео, легко распознаются.
Потом те же записи показали новорожденным: по их реакции на мимику людей в ролике определялось, видят ли они изображение. Как правило, на расстоянии дальше 30 см малыши начинали реагировать на картинку случайным образом, ближе 30 см – количество верных реакций увеличивалось.
По словам профессора Свейна Магнуссена, новорожденные способны имитировать мимику взрослых с самых первых дней жизни. Это не значит, что они понимают, что конкретное выражение лица обозначает.