Ինչպես փայ մտնել պետության հետ և պետության հաշվին
Ինչպես հայտնի է, Երևանի փողոցներում կարմիր ներկը շաղ տալու օգնությամբ ասֆալտից փող աշխատելու հնարավորությունը տրված էր «Փարքինգ Սիթի Սերվիս» ընկերությանը, որն այլ կերպ կարելի էր անվանել «Սերժ Սարգսյանի մանկության ընկերներ» ՍՊԸ։
Ահագին ժամանակ այս ընկերությունը փող էր աշխատում և վարորդներից տարեկան գանձում 12.000 դրամ՝ գումարած տուգանքները։
«Փարքինգ Սիթի Սերվիսը» չնչին ներդրումների դիմաց մի կերպ գերշահույթներ էր ստանում՝ պետության հետ փայ մտնելով 70/30 տոկոսային հարաբերակցությամբ։ 70–ը իրենն էր, 30 տոկոսը՝ պետությանը։
Հետո ասացին, որ իբր փայաբաժինները փոխվել են 50/50 տարբերակի, բայց դե, դրանից բան չէր փոխվում շարքային քաղաքացու համար, քանզի ոչնչի դիմաց տարեկան 12 հազարը պետք է վարորդները մուծվեին։ Իսկ եթե տարեկան աբոնեմենտը չունեիր ու մի քանի րոպեից ավելի էիր կայանել ավտոմեքենան կարմիր գծերի հատվածում ու չէիր հասցրել «SMS»–ով 100 դրամ ուղարկել «մանկության ընկերներին», ապա պետք է մուծվեիր 5.000 դրամ տուգանք։
Հիմա որոշել են Բ26–ի բարձր հովանու ներքո՝ բարեփոխում իրականացնել՝ «ազգայնացնելով» ՀՀԿ ղեկավարի մանկության ընկերների բիզնեսը ... պետության, այն է՝ ՀՀ քաղաքացիներիս վճարած հարկերի հաշվին։
Պարզվում է «Փարքինգ Սիթի Սերվիզն» այսքան ժամանակ լավություն է արել վարորդներին, քանզի վնասով է աշխատել, պարտքեր է կուտակել և վարկի տակ մնացել։ Եվ ահա, բարեփոխման և «ազգայնացման» արդյունքում պետությունը պետք է փակի ընկերության վարկերը, կրած վնասները:
Եթե մի պահ հավատանք, որ ընկերությունը վնասով է աշխատել, ապա ստացվում է, որ վնասակար բիզնեսը «նաղդում» են պետության վրա, հարկատուներիս հաշվին կրկնակի փող հավաքում և դա ներկայացնում որպես «ժողովրդի պահանջների բավարարում»։ Ավելի ցինիկ բան դժվար է պատկերացնել։
Իսկ եթե վնասի մասին խոսակցությունները հեքիաթ են, և վնասը զուտ «թղթաբանությամբ» է ներկայացվել, որպեսզի լրացուցիչ փող քամեն բյուջեից, ապա դա ոչ միայն ցինիզմ է, այլ նաև լկտիություն։
Նկատենք, որ սա կրկնակի թալանի վառ օրինակ է։ Սկզբում փայ են մտնում պետության հետ և փող կլպում ասֆալտից, հետո պետության հաշվին փակում են «վնասները»։
Ահա թե ինչ է լինում, երբ միահեծան իշխանություն ենք ունենում։ Ու շատ ավելի վատ բաներ կլինեն, եթե կյանքի կոչվի «Վերարտադրություն» օպերացիան։

Как войти в долю к государству за счет самого государства
Как известно, возможность зарабатывать деньги с асфальта посредством расплескивания красной краски на улицах Еревана была предоставлена компании «Паркинг Сити Сервис», которую иначе можно назвать ООО «Друзья детства Сержа Саргсяна».
Эта компания долгое время заколачивала деньги, собирая с водителей по 12.000 драмов в год и выписывая им штрафы.
«Паркинг Сити Сервис» получала сверхприбыли в обмен на минимальные инвестиции, вступив в долю к государству в соотношении 70/30 – не в пользу последнего.
Затем было заявлено, что соотношение изменилось на 50/50, но для рядового гражданина от этого мало что поменялось, так как водители должны были и дальше платить 12 тыс. в год. Если же у тебя не было годового абонемента и ты простоял за красными парковочными линиями на несколько минут дольше, не успев отправить SMS за 100 драм «друзьям детства», то ты должен был платить штраф в 5.000 драмов.
Сейчас решили под высоким покровительством президентского дворца провести реформу, «национализировав» бизнес друзей детства руководителя РПА за счет государства, то есть уплаченных гражданами РА налогов.
Выясняется, что всё это время «Паркинг Сити Сервис» оказывала водителям большую услугу, так как работала с убытками, накапливала долги и оставалась под бременем кредитов. И вот, в результате реформы и «национализации» государство должно погасить кредиты и убытки компании.
Если на какой-то момент поверим, что компания работала с убытком, то получается, что накладный бизнес «сплавляют» государству, собирают за счет налогоплательщиков двойные ставки и преподносят это как «удовлетворение требования народа». Более циничного вряд ли представить.
Если же разговоры об убытках – всего лишь сказка, и потери преподносятся за счет «бухгалтерства», чтобы выжать из бюджета побольше денег, то это не только цинизм, но и наглость.
Заметим, что это пример двойного грабежа. Сначала входят в долю к государству и собирают деньги с асфальта, а затем за счет государства покрывают «убытки».
Вот что бывает, когда обладаешь авторитарной властью. И это лишь цветочки – по сравнению с тем, что нас ждет в случае реализации операции «Воспроизводство».