Ադրբեջանական զինուժը հայկական բնագծերն արկակոծել է 60 մմ-ոց և 82 մմ-ոց ականանետերից
Դեկտեմբերի 22-ի՝ լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և ականանետային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 65 անգամ, որի ընթացքում հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1200 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել արևելյան /Ակնա/ և հարավարևելյան /Մարտունի/ պաշտպանական հատվածներում: Միայն Մարտունու ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը հայկական բնագծերն արկակոծել է 14 անգամ, որից 9-ը՝ 60 մմ-ոց, 5-ը՝ 82 մմ-ոց ականանետերից:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները՝ հիմնականում Մարտունու ուղղությամբ, դիմել են պատժիչ գործողությունների և նրան ստիպել ձեռնպահ մնալ հետագա սադրիչ քայլերից: Ինչպես շփման գոտու նշված հատվածում, այնպես էլ պաշտպանական մյուս ուղղություններում հայկական ստորաբաժանումները շարունակել են վստահորեն իրականացնել առաջադրված մարտական խնդիրը և հակառակորդին պարտադրել իրենց կամքը:

ВС Азербайджана обстреляли армянские позиции из минометов
В ночь на 23 декабря на всей протяженности карабахско-азербайджанской линии соприкосновения войск противник продолжил нарушение режима прекращения огня из стрелкового и минометного оружия, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
В целом азербайджанские ВС нарушили режим прекращения огня 65 раз, произведя в направлении армянских позиций более 1200 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы на восточном (Акна) и юго-восточном (Мартуни) оборонительных участках. В направлении Мартуни азербайджанские ВС обстреляли армянские позиции из минометов 60 мм (9 снарядов) и 82 мм (5 снарядов).
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли в направлении Мартуни к ответным мерам, заставив его воздержаться от провокационных действий. Армянские подразделения продолжили уверенное выполнение поставленной перед ними боевой задачи и принуждение своей воли противнику.