«Օհանյանի–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքի հայտարարությունը Մարտի 1–ի տարելիցի կապակցությամբ
Այսօր լրանում է 2008թ. մարտի 1–ին տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների 9–րդ տարելիցը։ Մենք ունեցանք 10 զոհ և բազմաթիվ վիրավորներ։ Դաշինքը ցավակցում է զոհերի հարազատներին ու մտերիմներին։
Մենք համոզված ենք, որ Մարտի 1–ի իրադարձությունները պայմանավորված էին նորանկախ Հայաստանում տարիների ընթացքում ձևավորված և խոր արմատներ գցած արատավոր երևույթներով, մասնավորապես ընտրական համակարգի չկայացածությամբ։
Մարտի 1–ին պետք է տրվի քաղաքական գնահատական, և իրավական առումով պետք է ներկայացնել հանրությանը հուզող բոլոր հարցերի պատասխանները։
Պետությունը պարտավոր է զոհերի հարազատներին տալ համապատասխան փոխհատուցում։ Մարտի 1–ը ողբերգություն է, որից պետք է դասեր քաղել, հետևություններ անել և այդ օրը հռչակել հասարակական համերաշխության ու հիշատակի օր։
Ողբերգության կրկնության բացառումը հնարավոր է միայն մրցակցային և ազատ քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունների հաստատման, ինչպես նաև ընտրական ինստիտուտի ժողովրդավարացման դեպքում։

Заявление альянса «Оганян-Раффи-Осканян» в связи с годовщиной событий 1 марта 2008 года
Сегодня исполняется 9-я годовщина трагических событий 1 марта 2008 года, в результате которых 10 наших граждан погибли, множество было ранено. Альянс приносит свои соболезнования родным и близким жертв этих событий.
Мы убеждены, что развития 1 марта были обусловлены сформировавшимися и пустившими за годы новонезависимой Армении глубокие корни порочными явлениями, в частности, несостоятельностью избирательной системы.
1 марта должна быть дана политическая оценка, а в правовом плане – ответы на все волнующие общество вопросы.
Государство должно выплатить семьям погибших соответствующую компенсацию. 1 марта – трагедия, из которой нужно извлечь уроки, сделать выводы, и провозгласить эту дату днем памяти и общественной солидарности.
Исключение возможности повторения подобной трагедии возможно лишь в условиях утверждения конкурентных и свободных политических и экономических отношений, а также демократизации избирательного института.