«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի հայտարարությունը Ջրառատի դեպքերի կապակցությամբ
Արմավիրի մարզի Ջրառատ գյուղում մարտի 12-ին ՀՀԿ-ական գյուղապետ Սամվել Գալստյանի եւ փոխոստիկանապետ Լեւոն Երանոսյանի եղբոր՝ Լեռնիկ Երանոսյանի ակտիվ մասնակցությամբ, հրազենի գործադրմամբ սպառնալիքներ են հնչեցվել «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի ակտիվիստների նկատմամբ: Հնչել են կրակոցներ: Ակտիվիստների ջանքերով կրակողը՝ Լեռնիկ Երանոսյանը, վնասազերծվել է:
Միջադեպից հետո բերման են ենթարկվել բացառապես դաշինքի կողմնակիցները: Ավելին՝ իշխանությունները որեւէ քայլ չեն ձեռնարկել իրավիճակի հետագա լարումը թույլ չտալու համար: Արդյունքում՝ մարտի 14-ին ՀՀԿ-ականները հրոսակային հարձակում են գործել 16-ամյա պատանու վրա, նրան դաժան ծեծի ենթարկել՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Քիչ անց գյուղապետարանից անակնկալ հարձակման են ենթարկվել պատանուն օգնելու դուրս եկած նրա հարազատները: Այս անգամ նրանց դեմ կիրառվել է ինքնաձիգ, ընդ որում՝ դեպքի վայրում ներկա են եղել նաեւ ոստիկանության ներկայացուցիչներ, որոնք կրկին որեւէ բան չեն ձեռնարկել այս հանցագործությունը կանխելու ուղղությամբ: Հարձակման հետեւանքով հրազենային եւ այլ ծանր մարմնական վնասվածքներ են ստացել չորս հոգի, այդ թվում՝ մեկ պատանի, որոնք այժմ գտնվում են հիվանդանոցում:
Միմյանց հաջորդող զինված միջադեպերի ընթացքը երկրում տիրող անպատժելիության արդյունքն է, որը հղի է անկանխատեսելի քաղաքական հետեւանքներով:
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը խստորեն դատապարտում է տեղի ունեցած հանցագործությունները եւ իրավապահ մարմիններից պահանջում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել մեղավորներին հայտնաբերելու եւ պատժելու ուղղությամբ: Հակառակ դեպքում տեղի ունեցածի ողջ պատասխանատվությունը կընկնի կառավարող կուսակցության՝ ՀՀԿ-ի վրա, որը փորձ է անում վախի մթնոլորտում պահել ՀՀ քաղաքացիներին՝ նպատակ հետապնդելով թույլ չտալ նրանց ազատ կամարտահայտությունը:

Заявление альянса «Оганян-Раффи-Осканян» в связи с событиями в селе Джрарат
12 марта в селе Джрарат Армавирского марза, при активном участии главы местной администрации от РПА Самвела Галстяна и брата замначальника Полиции РА Левона ЕраносянаЛерника Ераносяна, с применением огнестрельного оружия были озвучены угрозы в адрес активистов альянса «Оганян-Раффи-Осканян». Прозвучали выстрелы. Усилиями активистов Лерник Ераносян был обезврежен.
После инцидента были подвергнуты приводу исключительно сторонники альянса. Более того, власти не предприняли никаких шагов для недопущения последующего обострения ситуации. В результате, 14 марта РПА-евцы совершили бандитское нападение на 16-летнего подростка и подвергли его жестокому избиению, нанеся телесные повреждения. Немногим позже из здания сельской администрации было совершено неожиданное нападение на подоспевших на помощь к подростку его родственников. На этот раз против них был применен автомат, причем на месте инцидента присутствовали также представители полиции, которые снова ничего не предприняли для предотвращения данного инцидента. В результате нападения огнестрельные и иные тяжелые ранения получили 4 человека, в том числе подросток, которые сейчас находятся в больнице.
Последовавшие друг за другом вооруженные инциденты являются следствием царящей в стране безнаказанности, чреватой непредсказуемыми политическими последствиями.
Альянс «Оганян-Раффи-Осканян» жесточайше осуждает имевшие место преступления и требует от правоохранительных органов предпринять неотложные меры для выявления и наказания виновных. В противном случае вся ответственность за случившееся ляжет на правящую РПА, которая пытается держать граждан РА в страхе, преследуя цель не допустить их свободное волеизъявление.