Ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումները 2017թ. 1-ին կիսամյակում
Ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի՝ 2017թ. 1-ին կիսամյակում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 121.000 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև «SPIKE» հակատանկային կառավարվող հրթիռ (3 արկ), TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ (5 արկ), Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ (244 արկ), 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (1373 արկ), տարբեր տիպի նռնականետեր (250 արկ):
2017թ. 1-ին կիսամյակում ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները մի քանի անգամ դիմել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի, որոնք ՊԲ մարտական հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից ժամանակին հավաստանշվել են և հակառակորդը, կորուստներ կրելով հետ է շպրտվել: Այստեղ հատուկ հիշատակման է արժանի փետրվարի 25-ին ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների արևելյան ուղղությամբ ձեռնարկված դիվերսիոն-ներթափանցման փորձը, երբ կրելով կատարյալ անհաջողություն, հակառակորդը հայկական առաջնագծին մոտակա տարածքում թողնելով 5 դիակ, ստիպված նահանջեց ելման դիրքեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը 2017թ. առաջին վեց ամիսներին շարունակել են առաջնագծում լինել թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Сводка нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана за первое полугодие
Согласно сводке оперативных данных АО Арцаха, в первом полугодии 2017 года на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана было зафиксировано около 9000 случаев нарушения режим прекращения огня со стороны противника, во время которых по армянским боевым позициям было произведено свыше 121.000 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба МО Республики Арцах.
Помимо стрелкового вида оружия, за указанный период времени азербайджанские военные силы применили также противотанковую управляемую ракету SPIKE (3 снаряда), реактивные системы залпового огня TR-107 (5 снарядов), пушки Д-30 и Д-44 (244 снарядов), 60, 82 и 120-мм минометы (1373 снаряда), гранатометы (250 снарядов).
В первом полугодии 2017 года азербайджанские спецотряды несколько раз осуществляли попытки диверсионных проникновений, которые были вовремя замечены подразделениями АО, осуществляющими боевое дежурство, и противник, понеся потери, был отброшен на исходные позиции. Здесь следует обратить особое внимание на попытку диверсионного проникновения, предпринятую спецотрядами Азербайджана 25 февраля в восточном направлении, когда потерпевший полный крах противник, оставив на территории, прилегающей к передовой, 5 трупов, вынужденно отступил на исходные позиции.
Передовые подразделения АО за первые шесть месяцев 2017 года держали ситуацию на передовой под контролем и продолжили выполнять поставленную перед ним боевую задачу.