Հեղափոխական տուրբուլենտության նոր փուլ
Դեռևս վարչապետ դառնալու ժամանակ էր ակնհայտ, որ Նիկոլ Փաշինյանը ձգտում է ամբողջական իշխանության և չի պատրաստվում ներառական իշխանական ու քաղաքական համակարգ ձևավորել։
Ակնհայտ էր նաև, որ ՀՅԴ–ի, «Բարգավաճ Հայաստանի», «Լուսավոր Հայաստանի» և «Հանրապետության» հետ, այսպես կոչված, կոալիցիան ձևական բնույթ ունի։ Նիկոլ Փաշինյանն ու նշյալ կուսակցությունները դարձան ոխերիմ գործընկերներ։
Փաշինյանն ամեն կերպ ցույց էր տալիս, որ բանի տեղ չի դնում ու չի դնելու այդ կուսակցություններին ու նրանք իր համար ՀՀԿ–ից շատ չեն տարբերվում։ Իրենց հերթին «կոալիցիայի» մաս կազմող կուսակցությունների քառյակն ամեն կերպ փորձում էր ցույց տալ, որ հավատարիմ է Փաշինյանին ու դեմ հակահեղափոխությանը՝ սեփական հաշվարկներն անելով և հարմար պահի սպասելով։
Երևանի ավագանու ընտրությունները վերջ դրեցին ձևականությունների փուլին։ Եթե ոմանք պատրանքներ ունեին, թե կարող են պայմանավորվել Փաշինյանի հետ, ապա «սև–սպիտակային» քարոզը փլեց այդ պատրանքները։
Օգտվելով 81 տոկոս ձայն ստանալու փաստից՝ Փաշինյանը որոշեց արագացնել ամբողջական իշխանություն ձևավորելու իր ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչը ռեակցիա առաջացրեց, որն էլ իր հերթին ծնեց աղմկահարույց օրինագծի ընդունումը։
Օրինագիծն այդ Փաշինյանի համար առիթ էր, որպեսզի նա դիմի ուժի՝ մարդկանց հանի փողոց։ Փողոց դուրս գալն ու ԱԺ–ն «գրավելը» ուժի ցուցադրության, նաև՝ շանտաժի դիմելու ձև էր՝ «Եթե իմ ուզած ժամկետներում արտահերթ ընտրությունների չհամաձայնեք, ապա ժողովուրդը ձեզ կբզկտի» թեմայով։ Խորհրդարանական մեծամասնությունը չտրվեց այդ շանտաժին, ու հիմա դիրքային կոշտ պայքարի փուլ է։
Այս փուլում բարձրացել է ԲՀԿ–ի դերը։ Գագիկ Ծառուկյանը, թերևս, գիտակցում է դա և փորձում խաղալ երկու դաշտում։ Մի կողմից հայտարարում է, որ ինքը հեղափոխական է ու հեղափոխությունը չէր լինի, եթե իր աջակցությունը չլիներ, որ ինքը Փաշինյանին մեջքից չի հարվածում, որ նախորդ նախագահների հետ ինքը կապ չունի, իսկ մյուս կողմից էլ Փաշինյանին է քննադատում՝ ասելով, որ հակահեղափոխականներին վարչապետը թող փնտրի իր թիմում և որ ներդրումների վատ վիճակը պայմանավորված է «ասֆալտներին փռելու» քաղաքականությամբ։
Իր հեռուստահարցազրույցում Ծառուկյանը անորոշ և լղոզված ձևակերպում տվեց դեկտեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասով։ Նրա կողմից առաջ քաշած «ժողովուրդը ոնց որոշի, մենք դրան կողմ կլինենք»–ը շատ հարաբերական «այո» և «ոչ» է։
Այս ամենից հետևում է, որ առաջիկա օրերին մեր երկիրը թևակոխելու է հեղափոխական տուրբուլենտության նոր, շատ ավելի բարդ շրջան և հնարավոր են տարատեսակ զարգացումներ։ Թե որ սցենարը կունենանք պրակտիկայում, կախված կլինի այն բանից, թե ինչպիսի հաշվեկշիռ կհաստատվի քաղաքական դաշտում և ինչպիսին կլինի փողոցի գործոնն այդ գործընթացում։
Նիկոլ Փաշինյանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի քաղաքական դաշտում որևէ գործընկեր չունենա։ Նա միանձնյա կառավարման կողմնակից է և դա արձանագրել են բոլորը։ Փաշինյանն առաջնորդվում է «Ամբողջը և հիմա» կարգախոսով, ինչը կոնֆլիկտածին է։ Հիմա Հայաստանը հայտնվել է այդ կոնֆլիկտածին սցենարի պատանդի կարգավիճակում։ Մինչդեռ մենք պետք է որպես պետություն նաև այլընտրանքային սցենարներ ունենանք։ Քանզի կարևորը ոչ թե անձերն են, այլ Հայաստանի անվտանգությունը և ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցությունը։

Новый этап революционной турбулентности
Еще в ходе избрания премьером было ясно, что Никол Пашинян стремится к абсолютной власти и не готовится формировать инклюзивную властную и политическую систему.
Было очевидно, что так называемая коалиция с партиями «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения», «Светлая Армения» и «Республика» носит формальный характер. Никол Пашинян и указанные политические силы стали заклятыми партнерами.
Пашинян всячески демонстрировал, что ни во что не ставит и не будет ставить данные партии, и от РПА они не особо отличаются. Четверка «коалиционных» партий, в свою очередь, всячески пыталась демонстрировать свою преданность Пашиняну и бытность против контрреволюции, делая собственные расчеты и выжидая удобного момента.
Выборы Совета старейшин Еревана положили конец формальностям. Если некоторые тешили надежды, что могут договориться с Пашиняном, то «черно-белая» агитация повергла эти надежды в прах.
Воспользовавшись фактом набранного 81 процента голосов, Пашинян решил ускорить воплощение в жизнь своих планов по формированию абсолютной власти, что вызвало ответную реакцию, породившую затем принятие нашумевшего законопроекта.
Данный законопроект стал для Пашиняна поводом прибегнуть к силе – вывести людей на улицу. Выход на улицу и «захват» НС являются формами демонстрации силы и шантажа – на тему «Если не согласитесь на проведение внеочередных выборов в указанные мною сроки, народ вас разорвет». Парламентское большинство этому шантажу не поддалось, и сейчас настал этап жесткой позиционной борьбы.
На данном этапе повысилась роль ППА. По-видимому, Гагик Царукян осознает это, поэтому пытается играть на обоих полях. С одной стороны заявляет, что является сторонником революции, и она не состоялась бы, не будь его поддержки, и что не бьет Пашиняна в спину, не имеет к экс-президентам никакого отношения, а с другой – критикует Пашиняна, заявляя, что контрреволюционеров тот должен искать в своей команде и что плохое положение с привлечением инвестиций обусловлено политикой «укладывания на асфальт».
В своем телеинтервью Царукян дал неопределенные и размазанные формулировки по части проведения внеочередных выборов в декабре. Выдвинутый им тезис «как народ решит, так мы и поступим» содержит весьма относительные «да» и «нет».
Из всего этого следует, что в ближайшие дни наша страна войдет в новый, более сложный этап революционной турбулентности, и возможны самые различные развития. С каким сценарием мы будем иметь дело на практике, будет зависеть от того, какой баланс сил установится на политическом поле и какую роль сыграет фактор улицы в этом процессе.
Никол Пашинян сделал всё, чтобы не оставить на политическом поле хоть каких-то партнеров. Он – сторонник единоличного правления, и это констатировали все. Пашинян руководствуется лозунгом «Всё и сейчас», который сам по себе конфликтогенен. Сейчас Армения оказалась в статусе заложника этого порождающего конфликт сценария. Между тем, мы, как государство, должны иметь также альтернативные сценарии. Первостепенную важность здесь имеют не личности, а безопасность Армении и благополучие граждан РА.