«Առնետավազքը» և «անասնագողությունը»
Հպարտ քաղաքացիներին միանում են հպարտ պատգամավորները՝ ժողովրդավարության ջատագովներ Լֆիկը, Քլոսը, ՍԱՍ-ի Արտակը, «ասմունքող» Տաճատ Վարդապետյանը և մյուսները:
Վերևից «առնետավազքի» «ադաբրյամսի» կոչ է հնչել: Հպարտ քաղաքացիները մի քիչ «մանթո» են, քանի որ չեն հասկանում, թե ինչո՞ւ պետք է քաջալերեն ու ծափահարեն երեկ թշնամի, իսկ այսօր գործընկեր ու հպարտ դարձած պատգամավորներին: Բայց քանի որ հրահանգն այդպիսին է, ուստի այն կատարվում է հեղափոխական կարգապահությամբ:
Կա նաև այլ տեսակետ: Ըստ այդմ՝ սա ոչ թե «առնետավազք» է, այլ՝ «անասնագողություն»:
Նախորդ ռեժիմի կողմից հիմնականում «անասուններով» էր լցվել ԱԺ-ն (կան նաև հաստիքային ծաղրածուներ) ու փորձ էր արվում օրենսդիր մարմինը վերածել անասնագոմի: Բայց, ինչպես հաճախ է լինում, խիարը թարս բուսնեց:
Հիմա «անասունները» հերթով դառնում են «հպարտ պատգամավորներ» ու հայտարարում, որ ամբողջ կյանքում երազել են, որպեսզի իրենք լիքը փող ծախսեն ու մեկ տարուց մի փոքր ավելի պատգամավոր աշխատեն, որից հետո դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին կողմ լինեն:
Հանուն ճշմարտության պետք է նկատել, որ «անասնագողությունը» նոր երևույթ չէ: Դրանով զբաղվել էին տարիներ առաջ, երբ պատգամավոր Հմայակ Հովհաննիսյանից մեկ գիշերվա մեջ ահագին «անասուն» էին տարել ու այդպիսով փլուզել նրա գլխավորած պատգամավորական խումբը:
Հիմա «անասնագողությունը» կատարելագործվել է: Ի տարբերություն առաջվա, երբ գողությունը կատարվում էր գիշերով ու մթության քողի տակ, այժմ ամեն ինչ բաց է և թափանցիկ: Հայտնի են ինչպես «անասունի» գնորդը, այնպես էլ «անասունի» գինը: Ոմանք տրվում են «գաղափարական» հարցերից ելնելով, ոմանք հպարտ են դառնում «հոլանդական» աճուրդով, իսկ ոմանք՝ «անասնական» վախից ելնելով:

«Крысиные бега» и «скотокрадство»
К гордым гражданам присоединяются гордые депутаты: поборники демократии Лфик, Клос, Артак САС-а, «чтец» Тачат Вардапетян и др.
Сверху поступил одобрительный призыв к «крысиному забегу». Гордые граждане немного в смятении, так как не понимают, почему должны поощрять и приветствовать тех, кто еще вчера был врагом, а сегодня стал партнером и гордым депутатом. Но поскольку распоряжение таково, оно выполняется с революционной дисциплинированностью.
Бытует также другое мнение. Согласно ему, это не «крысиные бега», а «скотокрадство».
При предыдущих властях парламент в основном заполнялся «поголовьем» (есть также штатные клоуны), и предпринималась попытка превратить законодательный орган в хлев. Но, как это часто бывает, огурец взрос неправильно.
Сейчас представители «поголовья» по очереди становятся «гордыми депутатами» и заявляют, что всю жизнь мечтали потратить кучу денег и чуть больше года проработать депутатами, чтобы затем выступить за внеочередные парламентские выборы в декабре.
Справедливости ради нужно заметить, что «скотокрадство» – явление не новое. Им занимались и годами ранее, когда за одну ночь у депутата Амаяка Ованнисяна увели немало «скота», развалив тем самым возглавляемую им депутатскую группу.
Сейчас «скотокрадство» осуществляется в усовершенствованной форме. В отличие от прежнего опыта, когда кража проводилась ночью и под прикрытием темноты, сейчас всё идет в открытую и на виду. Известны как покупатель «скота», так и его цена. Одни отдаются из «идейных» соображений, другие становятся гордыми по «голландскому» аукциону, а третьи – исходя из «животного» страха.