Ինչպես բացահայտել անարդյունավետ իշխանությանը. մեթոդական ցուցում
Աշխարհի ոչ մի պետության ոչ մի իշխանություն արդյունավետ չի աշխատի, քանի դեռ չունի գլխի վերևում մահակ՝ քաղաքացիական հասարակության ու կայացած քաղաքական ինստիտուտների տեսքով:
Այլ կերպ ասած՝ մինչև իշխանությանը չվերահսկես, հույս չունենաս, որ չի թալանելու, որ արդյունավետ է աշխատելու, որ գլխիդ պատուհաս չի դառնալու:
Իշխանություններին շատ թե քիչ վերահսկելի դարձնելու լավագույն համակարգը ժողովրդավարականն է: Այն կատարյալ չէ, բայց համեմատաբար լավն է:
Իրական ժողովրդավարական համակարգը ձևական ժողովրդավարություններից ու մյուս ռեժիմներից տարբերվում է այն բանով, որ եթե անգամ կատարյալ սրիկաներ են հավաքվում իշխանության մեջ, ապա ստիպված են լինում դրական գործեր անել, քանզի կա ընտրությունների միջոցով կամ սահմանադրական այլ ճանապարհով հեռացվելու վտանգ:
Առաջադեմ պետությունների քաղաքացիները գիտեն, որ փրկիչներ չեն կարող լինել: Փրկիչը համակարգն է, որը ստիպում է վատ մարդկանց լավ գործեր անել: Եթե այդ համակարգը կա, ապա իշխանությունը ստիպված արդյունավետ է աշխատում ու հաշվետու դառնում հասարակությանը, իսկ եթե ժողովուրդը վստահում է մեկ մարդու ու կողքի քաշվում՝ հայտարարելով, թե «վոժդը» մի բան գիտի ու ինչ անում է, ճիշտ է անում, ապա արդյունքում ստանալու է բռնակալ ու վատ է ապրելու:
Իշխանություններին պետք է ընտրել ու հաջորդ օրվանից փայտը ձեռքից չգցել, որ շան պես վախենա, այլ ոչ թե դառնալ իշխանության «զոմբին» ու հետո բողոքել, թե բա ինչու այսպես եղավ:
Արդյունավետ իշխանություն ունենալու համար անհրաժեշտ է ունենալ զսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմներ քաղաքական դաշտում: Պետք է ունենալ նաև բազմաբևեռ քաղաքական դաշտ ու մրցակցային միջավայր: Մենաշնորհը լճացնում է ցանկացած լավ ղեկավարի ու նրան դարձնում չարիք:
Կան մեթոդներ, որոնցով կարելի է պարզել անարդյունավետ աշխատող իշխանությանը.
1.Եթե իշխանությունը պոպուլիստական խոստումներ է տալիս, ապա զգուշացեք, քանի որ գործ ունեք չարիքի հետ և պետք է անմիջապես վռնդել այդ իշխանությանը,
2.Եթե իշխանությունը հանրությանը բաժանում է, թշնամանք սերմանում ու ատելություն քարոզում, այլ ոչ թե միավորում, ապա ձեզ կարելի է ցավակցել, քանզի ապրում եք վտանգավոր իշխանության ներքո,
3.Եթե իշխանությունը անընդհատ դժգոհում է վատ ժառանգությունից, ապա դա հուշում է, որ առկա է անարդյունավետ ու գործ չանող իշխանություն,
4.Եթե իշխանությունը սեփական ձախողումները բացատրում է ներքին կամ արտաքին թշնամիներով ու «բոբոների» կերպար մատուցում հանրությանը, ապա գործ ունենք շարքային դեմագոգի հետ, որը չի կարող արդյունավետորեն ղեկավարել պետությունը և փորձում է շեղել հանրային ուշադրությունը բուն խնդրից,
5.Եթե իշխանությունը տալիս է վերացական խոստումներ (օրինակ՝ խոստանում է երջանկացնել մարդկանց) և չի տալիս չափելի ու գնահատելի խոստումներ, ապա, ամենայն հավանականությամբ, նա դժբախտացնելու է մարդկանց ու անարդյունավետ կառավարի:

Как распознать неэффективную власть: методические указания
Ни одна власть ни в одном государстве мира не будет эффективной, пока имеет занесенной над головой дубинки в виде гражданского общества и состоявшихся политических институтов.
Иными словами, пока власть неподконтрольна, надеяться на то, что она не будет воровать, что начнет работать эффективно и не станет напастью, будет бесполезно.
Наилучшей в плане рычагов обеспечения подконтрольности власти является демократическая система. Она не совершенна, но сравнительно лучше остальных.
Реально демократическая система отличается от формальной демократии и остальных режимов тем, что если даже у власти оказываются абсолютные сволочи, они бывают вынуждены совершать позитивные шаги, так как всегда есть угроза их отстранения посредством выборов или иными конституционными путями.
Граждане прогрессивных государств знают, что спасителей не бывает. В роли спасителя выступает система, которая заставляет плохих людей совершать хорошие деяния. Если подобная система есть, то власти вынуждено работают эффективно и становятся подотчетны обществу, а если народ доверяет одному человеку и отстраняется, заявляя, что вождь кое-что знает и всё, что он ни делает, делает правильно, то этот народ получает тирана, и будет жить плохо.
Власть нужно выбирать, и не выпускать из рук дубинку, чтобы она постоянно чувствовала ее занесенной над своей головой, а не становиться «зомби» этой власти, после чего жаловаться, почему так получилось.
Для обладания эффективной властью нужно иметь на политическом поле механизмы сдержек и противовесов. Нужно иметь также многополярное политическое поле и конкурентную среду. Монополия порождает застой при любом хорошем руководителе, превращая его в зло.
Есть методы, с помощью которых можно выявить неэффективно работающую власть:
1. Если власть дает популистские обещания, то остерегайтесь, потому что имеете дело со злом, и немедля избавьтесь от нее,
2. Если власть разделяет общество, сеет вражду и агитирует ненависть, а не консолидацию, то вам можно посочувствовать, так как вы живете при опасной власти,
3. Если власть постоянно жалуется на плохое наследие, это говорит о том, что она неэффективна и не работает,
4. Если власть объясняет собственные провалы внутренними или внешними врагами и потчует общество страшилками, то мы имеем дело с обычным демагогом, который не в состоянии эффективно управлять государством и пытается отвлечь общественное внимание от непосредственной проблемы,
5. Если власть дает абстрактные обещания (например, осчастливить людей) и не дает измеримых и поддающихся оценке обязательств, то, по всей видимости, она принесет людям несчастье и будет управлять неэффективно.