Նարկոտրաֆիկը, կոմիսար Կատանին ու «գըմփ-գըմփ-հու»-ն (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանն ու իր քարոզչաթիմը նախկին փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանին Սյունիքի մարզպետ նշանակելուց հետո ամեն օր մի նոր հիմնավորում ու արդարացում են հրամցնում:
Քարոզչական աշխատանքները նախատեսված են հանրության տարբեր շերտերի համար: Մի մասին հասկացնում են, որ Պողոսյանին նշանակել են Սյունիքի մարզպետ, որպեսզի նա արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ՔՊ-ի համար լավ արդյունքներ ապահովի: Չէ՞ որ Հ. Պողոսյանը այդ գործում հսկայական փորձ ունի որպես ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա:
Մյուս մասին էլ ասում են, թե բա Սյունիքում մաֆիա կա ու էդ մաֆիային հաղթելու համար են նախորդ ռեժիմի ներկայացուցիչ բերել: Այսինքն՝ Հունան Պողոսյանին ներկայացնում են որպես հայտնի ֆիլմի կոմիսար Կատանի: Բաց է մնում հարցը, թե եթե Սյունիքում մաֆիա կա, որը կարող է թույլ չտալ «թավշյա հեղափոխությանը» հասնել այդ մարզ, ապա ի՞նչ լիազորություններ ունի մարզպետը, որ կոմիսար Կատանի խաղա:
Պետությունը հսկայական ուժային ռեսուրսներ ունի: Ուրեմն այդ ռեսուրսներով չի կարողանում պայքարել այսպես կոչված մաֆիայի դեմ և պետք է մարզպետո՞վ պայքարի:
Ավելի արժանահավատ է թվում այն վարկածը, ըստ որի՝ Հունան Պողոսյանին ընտրությունների կազմակերպման ու ցանկալի արդյունքների ստացման համար են նշանակել մարզպետ ու եթե իրեն արդարացնի, ապա կարող են առաջ քաշել: Պողոսյանն, ըստ այդմ, նոր իշխանություններին հավատարմորեն ծառայելու փորձաշրջան է անցնում Սյունիքում և դեկտեմբերից հետո կորոշվի նրա հետագա ճակատագիրը:
Ի դեպ, Հունան Պողոսյանի նշանակումն արդարացնելու ցանկությամբ Փաշինյանը այնքան հեռու գնաց, որ սկանդալային հայտարարություն արեց:
«Ցավոք սրտի, Սյունիքում շատ հաճախ գրանցվում է թմրամիջոցների խոշոր խմբաքանակի մեծ ներհոսք դեպի Հայաստան: Եվ այդ թմրամիջոցների մի մասը դուրս է գալիս՝ վտանգելով մեր երկրի հեղինակությունը, մյուս մասը մնում է Հայաստանում՝ վտանգելով մեր երկրի երիտասարդության առողջությանը:
Սա ինձ համար կարևորագույն խնդիր է՝ ջարդել այդ նարկոտրաֆիկի ողնաշարը:
Միամտություն կլինի կարծել, թե դրանով միայն օտարերկրացիներն են զբաղվում: Այդ օտարերկրացիները չեն կարողանա գործել, եթե տեղում չունենան իրենց օգնող աջակիցներ»,- հայտարարել է Փաշինյանը:
Մեր երկրի ղեկավարը Հայաստանը հայտարարել է որպես թմրամիջոցի տարանցիկ գոտի, որպեսզի արդարացնի նախկին ոստիկանի նշանակումը մարզպետի պաշտոնում: Թե ի՞նչ հետևանքներ կունենա այս հայտարարությունը, այլ խոսակցության թեմա է:
Սյունիքում արձանագրված մյուս սկանդալը, ավելի ճիշտ՝ սկանդալիկը, Հունան Պողոսյանի մասնակցությունն էր հեղափոխական «գըմփ-գըմփ-հու»-ին: Տեսարանը բավական զվարճալի էր, եթե մի պահ հիշենք, թե բուն «հու»-երի օրերին ինչ կարգավիճակ է ունեցել Պողոսյանը և ինչով է զբաղված եղել դրանից առաջ:
Պետք է նկատել, որ շատ «սյուռ» բան է ստացվում Սյունիքում՝ կոմիսար Կատանիի ու «գըմփ-գըմփ-հու»-ի համադրությամբ: Կարևորը՝ «դուխո՛վ»:
Հ.Գ.: Սյունիքում տեղի ունեցած «գըմփ-գըմփ-հու»-ում Հունան Պողոսյանի մասնակցությունը այլևս «խուրդեց» էդ «հու»-ն: Եթե այդպես էր լինելու, ապա ավելի լավ կլիներ Վլադիմիր Գասպարյանին ներգրավեին: Նա շատ ավելի արտիստիկ ու «դուխով» կաներ իր «գըմփ-գըմփ-հու»-ն:

Наркотрафик, комиссар Катания и «гмп-гмп-ху» (видео)
После назначения экс-замглавы полиции Унана Погосяна губернатором Сюникского марза Никол Пашинян и его агиткоманда ежедневно подсовывают обществу всё новые обоснования и оправдания.
Агитационные работы предусмотрены для различных слоев общества. Одной части дают понять, что Погосян назначен губернатором, чтобы обеспечить на внеочередных выборах «Гражданскому договору» хорошие результаты. Опыта в этом деле у Погосяна, как бывшего высокопоставленного полицейского, хоть отбавляй.
Другой части говорят, что в Сюнике действует мафия, и представителей прошлого режима привели как раз для ее повержения. То есть Унана Погосяна преподносят как комиссара Катания из известного фильма. Открытым остается вопрос: если в Сюнике действует мафия, которая может не допустить «бархатной революции» прийти в марз, то какими полномочиями обладает губернатор, чтобы играть в комиссара Катания?
Государство обладает колоссальными силовыми ресурсами. Получается, что оно не в состоянии вкупе с этими ресурсами бороться с так называемой мафией, и будет делать это с помощью губернатора?
Более правдоподобной кажется та версия, что Унана Погосяна назначили главой областной администрации для организации выборов и получения на них желаемого результата. И если он себя оправдает, могут продвинуть дальше. То есть Погосян проходит в Сюнике испытательный период верной службы новым властям, и его дальнейшая судьба будет решена после декабря.
Кстати, в своем желании оправдать назначение Унана Погосяна Пашинян зашел так далеко, что сделал скандальное заявление.
«К сожалению, в Сюнике часто фиксируется большой поток крупных партий наркотиков в Армению. Одна часть этих наркотиков уходит за границу, ставя под угрозу репутацию нашей страны, а другая часть остается в Армении, угрожая здоровью нашей молодежи.
Для меня это важная задача – переломить хребет наркотрафика.
Было бы наивным полагать, что этим занимаются лишь иностранцы. Они не смогли бы работать, если бы не имели помощников на местах», – заявил Пашинян.
Руководитель нашей страны объявил Армению транзитной для наркотиков зоной, чтобы оправдать назначение бывшего полицейского губернатором. Какие же последствия будет иметь это заявление, тема для совсем другого разговора.
Другим случившимся в Сюнике скандалом, вернее – скандальчиком, было участие Унана Погосяна в «гмп-гмп-ху». Зрелище было весьма забавным, если на какой-то момент вспомнить, какой статус в дни «ху» имел Погосян и чем занимался до этого.
Стоит заметить, что в Сюнике получается весьма сюрреалистичная картина: комиссар Катания в сочетании с «гмп-гмп-ху». Главное – «с духом».
P.S. Участие Унана Погосяна в имевшем место в Сюнике «гмп-гмп-ху» отныне девальвировало само «ху». Если всё должно было быть именно так, то лучше бы привлекли Владимира Гаспаряна. Он исполнил бы «гмп-гмп-ху» более артистично и духовито.