Հայաստանը իշխանափոխությունից առաջ և հետո
Գրեթե 100 տոկոսով կարելի է կանխատեսել, որ այս տարվա ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած իշխանափոխությունը դեկտեմբերին կստանա ԿԸՀ-ի կնիքը, այսինքն՝ խորհրդարանում կունենանք «փողոցային» իշխանության ներկայացուցիչների մեծամասնություն:
«Ի՞նչ փոխվեց», կարող է հետաքրքրվել դեռևս հպարտ չդարձած քաղաքացին (հպարտ քաղաքացիների համար այդ հարցն արդեն իսկ նյարդայնացնող է և ոչ լեգիտիմ, քանզի ինչպե՞ս կարելի է «նոր Հայաստանում» նման հարցեր տալ):
Սերժ Սարգսյանի կառավարման շրջանում տեղի ունեցող ընտրություններից առաջ բոլորի համար էլ նախապես պարզ էին լինում արդյունքները. ՀՀԿ-ն վերցնում էր մեծամասնությունը, իսկ մյուսների միջև ռեալ պայքար էր գնում մնացորդային հատվածին տիրանալու համար: Որպես այլընտրանք հանդես էր գալիս ԲՀԿ-ն: Մյուսները ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի հաճախորդներն էին: Այսինքն՝ գոնե մասնակի մրցակցություն կար, բայց գլխավոր հարցում՝ իշխանության վերարտադրության, ՀՀԿ-ն «խփում» էր ինչքան որ պետք է:
Ընտրությունների արդյունքների կանխատեսելիության հարցում հիմա բան չի փոխվել: Բոլորի կարծիքով՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կամ «Իմ քայլը» դաշինքը (նայած, թե ժողովուրդն ինչպես կորոշի մասնակցել ընտրություններին) կվերցնի խորհրդարանի մեծամասնությունը, իսկ տակը մնացած 1/3-ը բաժին կհասնի 2 կամ 3 ուժի:
Տարբերությունը հիմիկվա ու նախորդ ընտրությունների միջև այն է լինելու, որ առաջ չսիրելով էին ընտրում ՀՀԿ-ին (փողի, վարչական ռեսուրսի և այլնի ազդեցության տակ՝ չհաշված մշտապես բոլոր իշխանությունների օգտին քվեարկողների կայուն բանակը), իսկ հիմա սիրելով են ընտրելու իշխանության կուսակցությանը (բացի փող բաժանելուց մյուս գործիքները լիուլի կիրառվելու են): Ասել է թե՝ սիրելով ընտրողների մի մասը զրկվելու է 10 հազար դրամից, որը նախկինում ստանում էր չսիրելով ընտրելու դիմաց:
Տարբերություններից մյուսն այն է, որ եթե նախկինում Սերժ Սարգսյանը թույլ էր տվել (չենք ուզում օգտագործել «աջակցել» բառը) «Ելք»-ի տիպի դաշինքի մուտքը խորհրդարան, ապա Փաշինյանն այժմ նման բան թույլ չի տալու: Ժողովրդի վարչապետին դա պետք չէ, քանզի ինքը փորձելու է խորհրդարանում հա՛մ իշխանության, հա՛մ ընդդիմության դերը կատարել: Սարգսյանն իր նախագահության սկզբում էր փորձում այդպես պահել իրեն, բայց շատ չանցած ստիպված հրաժարվեց այդ մոտեցումից:
Փաշինյանը իշխանության ու ընդդիմության դերը կփորձի կատարել այնքան ժամանակ, որքան որ խորհրդարանից դուրս իրական քաղաքական դաշտ չի ձևավորվի: Իսկ այդ դաշտն անխուսափելիորեն ձևավորվելու է, քանզի սուրբ տեղը չի կարող դատարկ մնալ:

Армения до и после смены власти
Практически на 100 процентов можно предсказать, что произошедшая в апреле-мае смена власти в декабре получит печать Центризбиркома, то есть мы будем иметь в парламенте большинство представителей «уличной» власти.
Не ставший пока гордым гражданином может поинтересоваться, что за это время изменилось (гордых граждан этот вопрос сам по себе нервирует и является нелегитимным, ведь как можно задавать в «новой Армении» подобные вопросы).
В период правления Сержа Саргсяна перед выборами всем было заранее известно, чем они завершатся: РПА брала большинство, а между остальными шла реальная борьба за остаточные голоса. В качестве альтернативы выступала ППА. Остальные были клиентами РПА и ППА. То есть была хотя бы частичная конкуренция, но в главном вопросе – воспроизводстве власти – РПА «набивала» нужные ей проценты.
В вопросе предсказуемости результатов выборов сейчас ничего не изменилось. Все полагают, что партия «Гражданский договор» или альянс «Мой шаг» (в зависимости о того, в каком формате народ решит участвовать в выборах) возьмет парламентское большинство, а оставшаяся 1/3 достанется 2 или 3 силам.
Разница между сегодняшними и прошлыми властями будет в том, что раньше РПА выбирали не любя (под воздействием денег, административного ресурса и др., не считая стабильной армии голосующих за власти), а сейчас партию власти будут выбирать с любовью (кроме денег, все остальные ресурсы будут применяться с лихвой). То есть часть избирателей лишится 10 тыс. драмов, которые получала взамен выбора не по душе.
Другим отличие является то, что если раньше Серж Саргсян позволял (не хотим использовать слова «поддерживал») вхождение в парламент альянсов вроде «Выхода», то Пашинян сейчас ничего подобного не допустит. Народному премьеру это не нужно, так как он попытается исполнять в парламенте роль как власти, так и оппозиции. Саргсян пытался вести себя подобным образом в начале своего президентства, но очень скоро вынужденно отказался от этого подхода.
Пашинян будет пытаться исполнять роли власти и оппозиции до тех пор, пока не сформируется реальное политическое поле вне парламента. Оно же неминуемо сформируется, ведь свято место пусто не бывает.