Հեղափոխական տեղափոխություն
Դատելով ամենից՝ նոր իշխանությունների ներքին ցանկությունների ու անելիքների անոնսը տալու պատիվը վերապահված է պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանին: Նրա լեզվինը Փաշինյանի մտքինն է:
Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո Սիմոնյանն առաջինը հայտարարեց, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները լինելու են ոչ թե հաջորդ տարի, այլ այս տարի: Այդպես էլ եղավ:
Ալեն Սիմոնյանը օրերս հայտարարել է, որ «Իմ քայլը» դաշինքը պատրաստվում է առնվազն 10 տարի Հայաստանում լինել իշխանություն: Այդպես կլինի, թե ոչ, դժվար է ասել: Բոլոր նախորդ իշխանությունների մոտ էլ նմանատիպ ցանկություն եղել է, բայց որտե՞ղ են հիմա ՀՀՇ-ն ու ՀՀԿ-ն, որտե՞ղ է Վանո Սիրադեղյանը և որտեղ են մյուսները:
Նկատենք, որ Ալեն Սիմոնյանի բառապաշարն ու պահվածքը հիշեցնում են Արմեն Աշոտյանի, Կարեն Ավագյանի ու Էդուարդ Շարմազանովի բառապաշարին ու պահվածքին: Նրանք էլ էին 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո գտնում, որ դեռ մի 10 տարի էլի պետք է իշխեն ու բոլորին անցկացնեն Մելիք-Ադամյան փողոցով, քանզի Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի առաջնորդ է:
Ճիշտ է, Սերժ Սարգսյանին ու Նիկոլ Փաշինյանին չես համեմատի (գոնե հանրային վարկանիշի առումով), բայց ձևակերպումներն ու փիլիսոփայությունը նույնն է, ինչը վատ նախանշան է առաջին հերթին փաշինյանական իշխանության համար:
Եթե առաջ Աշոտյանն էր նյարդեր սղոցող ու մեծ-մեծ փրթող հայտարարություններ անում, ապա այժմ հեղափոխական տեղափոխություն է տեղի ունեցել: Աշոտյանն ընդունել է, որ ժամանակին իրենց այդ պահվածքը սխալ էր ու դա հանգեցրեց պարտության, իսկ ահա Ալեն Սիմոնյանը որդեգրել է աշոտյանական բառապաշարը:
Ահա այսպիսի «թավշյա» բաներ:
Հ.Գ.: Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ իրենք ԱԺ արտահերթ ընտրությունները վերածելու են Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ ընտրելու քվեարկության: Դա նշանակում է, որ կրկին կիրառվելու է սև-սպիտակային պարզունակ, բայց իրեն արդարացրած տեխնոլոգիան: Չեն հնչելու պետության զարգացմանը և մեր երկրի անվտանգությանը վերաբերող հարցերի պատասխանները: Լինելու են «դուխով» ելույթներ ու «գըմփ-գըմփ-հու՛»-եր:
Ստեղծված իրավիճակում Ալեն Սիմոնյանի անոնս արած ու Նիկոլ Փաշինյանի կիրառելիք տեխնոլոգիան արդյունավետ է: Զուտ իշխանության պահպանման և ամրապնդման տեսանկյունից Փաշինյանը ճիշտ է անում՝ եթե նրանից այլ բան չեն պահանջում սերիալի սիրահարները, ապա ինչու՞ պետք է նա այլ բան անի, հատկապես որ «այլ»-ի հարցում լուրջ խնդիրներ կան նոր իշխանւթյունների մոտ:

Революционная рокировка
Судя по всему, честь анонсирования внутренних желаний и намерений новых властей отведена депутату Алену Симоняну. Что у него на языке, у Пашиняна на уме.
После выборов Совета старейшин Еревана Симонян первым заявил, что внеочередные парламентские выборы будут не в будущем году, а в этом. Так и случилось.
На днях Ален Симонян заявил, что альянс «Мой шаг» готовится быть в Армении властью как минимум ближайшие 10 лет. Так это будет или нет, сказать очень трудно. Подобное желание наблюдалось и у всех предыдущих властей, но где сейчас АОД и РПА, Вано Сирадегян и остальные?
Заметим, что лексикон и поведение Алена Симоняна напоминают лексикон и манеры Армена Ашотяна, Карена Авагяна и Эдуарда Шармазанова. После парламентских выборов 2017-го они тоже считали, что будут править ближайшие 10 лет и проводить всех через улицу Мелик-Адамяна, так как Серж Саргсян – незаменимый лидер.
Правда, Сержа Саргсяна и Никола Пашиняна не сравнить (хотя бы в плане общественного рейтинга), но формулировки и философия те же, что является плохим предзнаменованием прежде всего для пашиняновской власти.
Если раньше на нервы действовал и делал громогласные заявления Ашотян, то сейчас произошла революционная рокировка. Ашотян признал, что их подобное поведение в свое время было ошибочным и это привело к поражению, а сейчас Ален Симонян вооружился ашотяновским лексиконом.
Вот такие вот «бархатные» пироги.
P.S. Ален Симонян заявил, что они превратят внеочередные выборы НС в голосование по избранию Никола Пашиняна премьером. Это означает, что будет применена примитивная, но оправдавшая себя черно-белая технология. Не прозвучат касающиеся развития государства и безопасности нашей страны ответы. Будут «духовитые» выступления и «гмп-гмп-ху».
В сложившейся ситуации анонсированная Аленом Симоняном и предстоящая применению Николом Пашиняном технология эффективна. В плане удержания и укрепления власти Пашинян поступает правильно, так как любители телесериалов не требуют от него большего. С чего бы ему заниматься другим, в особенности когда в «другом» у новой власти имеются серьезные проблемы?