Լրացուցիչ պատգամավորների համար տարեկան 279 միլիոն կվճարենք
ՀՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում 105-ի փոխարեն կլինի 132 պատգամավոր նախորդ 105-ի փոխարեն: «Իմ քայլը» դաշինքը կունենա 88 մանդատ, ԲՀԿ-ը՝ 26, ԼՀԿ-ը՝ 18՝ ընդդիմության 1/3 մասը խորհրդարանում ապահովելու համար:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորի չհարկված աշխատավարձը կազմում է 661 400 դրամ: Իսկ Ազգային ժողովի պատգամավորի վճարովի հիմունքներով օգնականի չհարկվող աշխատավարձը կազմում է 198 420 դրամ:
Լրացուցիչ 27 պատգամավորի համար պետական բյուջեից ամսական կհատկացվի 17 մլն 857 հազար 800 դրամ ավելի գումար, տարեկան՝ 214 մլն 293 հազար 600 դրամ: Իսկ 7-րդ գումարման ԱԺ-ի ամբողջ գործունեության՝ 5 տարվա կտրվածքով դիտարկելու դեպքում, 27 պատգամավորի աշխատավարձը կկազմի 1 մլրդ 71 մլն 468 հազար դրամ: ԱԺ պատգամավորի օգնականի համար ամսական կտրամադրվի 5 մլն 357 հազար 340 դրամ, տարեկան՝ 64 մլն 288 հազար 80 դրամ:
Այսպիսով, 27-ով ավելի պատգամավորի և նրանց օգնականների համար պետբյուջեից տարեկան կհատկացվի ևս 278 մլն 581 հազար 680 դրամ:

За дополнительных депутатов ежегодно мы будем платить 279 миллионов
В Национальном собрании РА 7-го созыва, вместо 105, будет 132 депутата. Альянс «Мой шаг» будет иметь 88 мандатов, ППА 26, «Светлая Армения» – 18. Связано это с требованием закона обеспечить оппозиции 1/3 мест парламента.
Согласно закону РА «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности», заработная плата депутатов НС без вычета налогов составляет 661 400 драмов, а его оплачиваемого помощника – 198 420 драмов.
На 27 дополнительных депутатов из госбюджета ежемесячно будет выделяться 17 млн 857 тыс. 800 драмов, ежегодно – 214 млн 293 тыс. 600 драмов. За весь 5-летний срок деятельности НС на зарплату 27 дополнительных депутатов будет потрачено 1 млрд 71 млн 468 тыс. драмов. На помощников депутатов ежемесячно будет тратиться 5 млн 357 тыс. 340 драмов, ежегодно 64 млн 288 тыс. 80 драмов.
Итак, на 27 дополнительных депутатов и их помощников из госбюджета ежегодно будет выделяться 278 мл 581 тыс. 680 драмов.