Ճապոնիան բողոք է հայտնել ՌԴ–ին Կուրիլներում ռուս սահմանապահների գործողությունների համար
Ճապոնական կողմը բողոք է հայտնել Մոսկվային այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը տուգանել է հարավային Կուրիլների մոտ ձկնորսությամբ զբաղվող ճապոնական նավերին։ Այս մասին հայտնում է «Kyodo»–ն։
Առկա տեղեկատվությամբ՝ հունվարի 7–ին ռուս սահմանապահները խուզարկել են ճապոնական 2 ձկնորսական նավ և պարտադրել տուգանք վճարել խախտում հայտնաբերելուց հետո։ Տոկիոյում ռուսական կողմի գործողություններն անընդունելի են որակել։ Ներկայումս պարզվում են կատարվածի հանգամանքները։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Ճապոնիան միակ երկիրն է, որը չի ընդունում Երկրորդ համաշխարհայինի արդյունքները։

Япония выразила протест из-за действий российских пограничников у Курил
Японская сторона выразила протест Москве после того, как Россия оштрафовала японские суда, занимавшиеся ловлей рыбы около южных Курильских островов, передает «Kyodo».
Согласно информации «Gazeta.ru», 7 января пограничники России проверили два рыболовных суда Японии и обязали их выплатить штраф после выявления нарушений. В Токио сочли действия российской стороны неприемлемыми. В настоящее время проясняются обстоятельства произошедшего.
Ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров во время пресс-конференции по итогам 2018 года заявил, что Япония является единственной страной, которая не признает итоги Второй мировой войны, что препятствует заключению мирного договора.