Ճապոնիայում կարծում են, որ ՌԴ–ի հետ հաշտության պայմանագրի կնքումը ժամանակ կպահանջի
Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ հաշտության պայմանագրի կնքումը ժամանակ կպահանջի: Այս մասին հայտնում է ТАСС–ը։
Հունվարի 23-ին Տոկիոյում կայացած հերթական ճեպազրույցի ժամանակ Սուգան ընդգծել է՝ այդ հարցը չի կարելի լուծել մի քանի բանակցություններով:
Նա նաև հավելել է՝ Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ հունվարի 22-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ պետությունների ղեկավարներին հաջողվել է «կառուցողական բանակցություններ վարել տարբեր ոլորտների շուրջ»:
Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ այդ հանդիպումը հիանալի մեկնարկ էր 2019–ին ռուս–ճապոնական հարաբերությունների համար։
Հիշեցնենք՝ երկու երկրների առաջնորդները քննարկել են իրենց համար ամենավիճելի՝ Հարավային Կուրիլների հարցը։

В Японии оценили ситуацию вокруг мирного договора с Россией
Генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга заявил, что заключение мирного договора с Россией займет время. Об этом сообщает ТАСС.
По его словам, данный вопрос нельзя решить за несколько переговоров.
Он также добавил, что президент России Владимир Путин и японский премьер-министр Синдзо Абэ провели «конструктивные переговоры по различным сферам» двусторонних отношений.
Суга подчеркнул, что встреча Путина и Абэ стала «хорошим стартом» для отношении России и Японии в 2019 году.