Կառավարությունն՝ ընդդեմ գյուղացու
2018-ին գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ամենամեծ տեսակարար կշիռն ընդհանուրի մեջ արձանագրվել է Արմավիրի մարզում՝ 19,8 %, իսկ ամենաքիչը՝ Վայոց Ձորում՝ 2,5 %:
Երևանն ընդհանուրի մեջ, բնականաբար, ամենաքիչն է՝ 1,3 %:
Հիմա խնդրի մասին:
Գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալը 2018-ին, 2017-ի համեմատ, նվազել է 7,6 տոկոսով: Սրա ուղղակի պատասխանատուն կառավարությունն է, որը գյուղատնտեսական աշխատանքների ամենապիկ սեզոնին՝ ամռանը, ոռոգման ջրից զրկեց գյուղացիական տնտեսություններին, որոնք հիմա նոր վարկային բեռի տակ են ընկել:
Կառավարությունը չի՞ ուզում սեփական սխալն ուղղել: Կարելի է, օրինակ, որոշակի հարկային պարտավորությունից ազատել նրանց կամ վարկի մարման հետաձգում կազմակերպել, բայց այդպես էլ կարող է բյուջեի մուտքային մասը տուժել, ինչպես նաև խնդիրներ կունենան բանկերը:
Ահա այսպիսի վատ վիճակի մեջ է դնում տնտեսության կարևոր ճյուղը կառավարությունն իր պոպուլիստական ու անհեռատես քաղաքականությամբ:

Правительство против крестьян
Самый высокий удельный вес в валовой сельскохозяйственной продукции за 2018 год был зафиксирован в Армавирском марзе – 19,8%, а самый низкий – в Вайоц дзоре (2,5%).
Ереван в общем показателе, естественно, имеет наименьшую долю – 1,3%.
Теперь о самой проблеме.
Объем валовой сельхоз продукции в 2018 году, по сравнению с 2017 годом, сократился на 7,6%. Правительство несет за это прямую ответственность, так как в самый пиковый сезон сельскохозяйственных работ, то есть летом, лишило фермерские хозяйства оросительной воды, и теперь они оказались под новым налоговым бременем.
Не хочет ли правительство исправить собственную ошибку? Например, крестьян можно избавить их определенных налоговых обязательств или организовать отсрочку выплаты кредитов, но от этого может пострадать доходная часть бюджета, а банки могут встать перед определенными проблемами.
В такое вот неприглядное положение ставит важную отрасль экономики правительство – своей популистской и недальновидной политикой.