ԵԱՀԿ-ն դրական ազդակ է համարում ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանձնառությունը
ԵԱՀԿ-ն հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում իր միջնորդական դերակատարությանը և ակնկալում է առաջընթաց տեսնել Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով տարվող բանակցություններում: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերը կառույցի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում իր ելույթում:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների` իրենց ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառությունը կարող է դրական ազդակ հաղորդել գործընթացին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`հայտարարել է Գրեմինգերը:
Նա ընդգծել է տարբեր հակամարտությունների կարգավորման հարցում բոլոր միջնորդական առաքելություններում ԵԱՀԿ դերի ուժեղացման անհրաժեշտությունը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միջնորդական միակ ձևաչափն է: Համանախագահներն են Ռուսաստանը ներկայացնող Իգոր Պոպովը, Ֆրանսիան ներկայացնող Ստեֆան Վիսկոնտին և ԱՄՆ-ը ներկայացնող Էնդրյու Շոֆերը:

ОБСЕ считает положительным импульсом обязательство лидеров Армении и Азербайджана подготовить свои народы к миру
ОБСЕ привержена своей посреднической роли в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта и ожидает прогресса в переговорах в формате сопредседателей Минской группы. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил генеральный секретарь ОБСЕ Томас Гремингер в своем выступлении на зимней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
«Обязательство лидеров Армении и Азербайджана подготовить свои народы к миру может дать положительный импульс процессу», – сказал Грэм.
Он подчеркнул необходимость усиления роли ОБСЕ во всех посреднических миссиях по урегулированию различных конфликтов.